ABD eski büyükelçisi Jeffrey “Trump Erdoğan’la iyi anlaşır” dedi, ama..

0
BE James Jeffrey

Trump’ın seçilmesinin ardından yeni Washington yönetiminin Türkiye ile ilişkileri merak ediliyor. Doğal bu.

Merak da iki ülkeyi bilenlerin görüşlerine başvurularak giderilmek isteniyor. Bu da doğru bir yöntem.

BBC Türkçe servisi de, 2008-2010 yılları arasında ABD’nin Ankara büyükelçisi olarak görev yapmış James Jeffrey ile konuyu görüşmüş.

Bugün bütün gazeteler “Trump Erdoğan ile iyi anlaşır” başlığını öne çıkarmıştı.

Jeffrey’in söylediği şu: “Trump, ABD’nin uluslararası güvenlik sistemindeki merkezi rolünü, küresel güç şeklindeki geleneksel rolünü devam ettirdiği ölçüde, Türkiye’yle geçmişte olduğu gibi gelecekte de çok derin ve kapsamlı ilişkilerimiz olacak. (..) İnsan hakları gündemi konusuna şimdiki yönetimden ve özellikle Avrupalılardan çok daha az yoğunlaşacaktır; o nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan açısından bakıldığında, bu, olumlu bir şey. Türkiye’deki muhalefetin çoğunluğunun bakış açısından bakıldığında ise olumlu bir şey değil. (..) Erdoğan ile Trump arasında, Obama ile olduğundan daha iyi bir kimya (kişisel uyum) olacak. ”

Bu tespitler de yanlış değil.

Sorun şurada: Kısaca WINEP diye anılan Washington Instute adlı İsrail-yanlısı düşünce üreten kurumunda çalışan Jeffrey Türkiye’de AK Parti yönetimini eleştirmek isteyenlerin sıkça başvurduğu bir kaynak…

Bloomberg ajansı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son Washington ziyaretinden bir kaç gün önce (30 Mart’ta) ‘Why Washington Got Turkey’s Dictator So Wrong’ (Washington nasıl oldu da Türkiye’nin diktatörünü yanlış değerlendirdi) başlıklı tahlil yazısı için onun da görüşlerine başvurmuştu.

Orada ise şunları söylemişti Jeffrey: “Türkiye’deki bütün demokratik sistemi çözmeye başlayacağı sınır tanımazlığını kimse öngörememişti.”

 

“Dün dündür” esası bugün her zamankinden daha fazla geçerli galiba.

CEVAP VER