Yahudiler ve Hıristiyanlar Trump’a verilen oyu ve muhtemel uygulamaları sorguluyor..

0
Washington'da Japonlara savaşta uygulanmış ayrımcılığı kınayan anıt

Amerika Trump ile gerçekten sarsılmış görünüyor; hem kötü hem de iyi yönden…

Trump ve kilit noktalara getirdiği kadrosu ABD toplumunda o düzeydeki insanlar arasında bulunabilecek en bağnaz, en ırkçı, en İslâm-karşıtı kişiler; bu kötü yön…

Ancak bir de Amerikan toplumunda bu gelişmeye verilen tepkiler var.

Meselâ dünya çapında Yahudi karşıtlığını gözlemlemek ve afişe etmekle kendini görevli sayan Anti-Defamation League (ADL) direktörü Jonathan Greenblatt’ın verdiği tepki:

“Biz” diyor Greenblatt “Nasıl göründüğü, nereden geldiği, kimi sevdiği ve nasıl ibadet ettiği yönlerinden farklı gözle bakılan bütün Amerikalı dostlarımızın yanındayız; çünkü kayıt altına alınmak ve fişlenmenin ne demek olduğunu en iyi biz Yahudiler biliriz…”

Greenblatt, Independent gazetesine de, “Bunu yaptıkları gün, gidip kendimi ‘Müslüman’ olarak kaydettireceğim” demiş

Kayıt altına alınmak ve fişlenmek…

Şu sırada ABD’de en fazla tartışılan konu bu.

Yeni atanan adalet bakanı Jeff Sessions bunu savunan biri.

Trump’ın ekibi ABD vatandaşı olsalar bile Müslümanları ve ülkede izinsiz bulunan azınlıkları kayıt altına alıp fişlemeyi planlıyor.

2. Dünya Savaşı sırasında, Pearl Harbor’a Japonların saldırısı sonrasında, savaşın bitimine kadar, ABD vatandaşı olan Japonlar kayıt altına alınmış, fişlenmiş ve ardından toplama kamplarında tutulmuşlardı.

Başkent Washington’da “Bir daha asla böyle bir şey yaşanmamalı” diyen bir anıt var, ama Trump takımı uygulamayı hortlatmayı düşünüyor.

ADL direktörü işte buna karşı çıkıyor.

İyi tepkiler arasında bir de Hıristiyanları kendilerini sorgulamaya davet eden şu yazı:

“PEW’ün yaptığı araştırmaya göre, Trump’a, Katolik seçmenlerin yüzde 52’si, Protestanların yüzde 58’i oy verdi; yalnızca beyaz Hıristiyan Amerikalıları ayrı bir grupta toplarsak, bunların oy oranı Trump seçmenleri içerisinde yüzde 81’e erişiyor.

“Hıristiyanlar da iş, ekonomi, sağlık sigortası, ulusal güvenlik, mevcut yapıdan duyulan bıkkınlık.. gibi sebeplerle oy vermişlerdir, bunu anlıyorum. Ama kalplerini anlamakta zorluğum var. Her şey bir yana, Trump’ın göçmenleri geldiği yerlere geri yollamak istemesi, Yahudi-karşıtlığı, ırkçı açıklamaları, kadın-düşmanlığı, kutsalla alay etmesi.. bütün bunlar bir kaç dünyevi vaat karşılığında görmezden gelinecek şeyler midir? Hıristiyanlar olarak komşumuzu sevmemiz gerektiğine göre, Trump’a verilen oy biraz kuşku uyandırıyor. Yanlışta mıyım? Söyleyin ha, yanlışta mıyım?”

Bu iki çıkış sarsıntının iyi yönüne ait.

 

CEVAP VER