Rıza Sarraf ABD hapishanesini sevmiş olmalı.. Davasının 2017 Ekim’ine ertelenmesine sevindi bile..

0
Sarraf ABD'de

Bugün başlayan Aralık ayı gündeminin, New York’ta jürili duruşması başlayacak Rıza Sarraf (Reza Zarrab) davası olmasını bekliyorduk.

1 Aralık gününe o beklentiyle uyandık; ama farklı bir haber aldık.

Mahkemenin yargıcı, Sarraf’ın avukatlarının “Savcılık işin içine çok sayıda banka ile Hizbullah bağlantısını kattı; hazırlanmak için bize vakit tanıyın” başvurusunu kabul edip duruşmayı 27 Ekim 2017 tarihine erteleme kararı verdi.

Savcı Preet Bhrara da erteleme talebini uygun görmüş, ama yargıcın takdir ettiği tarih onun beklentisinden biraz uzağa çıkmış.

Meğer Sarraf 12 ayrı ABD bankası ile iş yapıyormuş. Hepsi de ABD’nin en dişli bankaları: JPMorgan Chase Bank, Citibank, HSBC, Standard Chartered, Banca Intesa, Bank of New York Mellon, Bank of Tokyo-Mitsubishi New York, Commerzbank, UBS ve Wells Fargo…

Biz sadece Türkiye’yi hareketlendirecek bu dava sanıyorduk; Amerika’nın mali piyasaları da devletlerinin koyduğu ambargoyu delme iddiasına muhatap olabilir ve iş çok büyüyebilir.

Sarraf’ı savunan avukatlar grubunun bankaların yarıdan fazlasıyla (8 ile)  iş ilişkisi varmış; Sarraf “Olur böyle şeyler, çıkar çelişkisi var, ama beni de savunabilirler” demiş yargıca.

Davanın ertelenmesi demek, Rıza Sarraf’ın en azından o kadar süre cezaevinde kalması demek, ama o da istemiş bu ertelemeyi.

Görürsünüz, yine haber değeri olan ayrıntılar çıkar..

Bu arada, yeni seçilen Başkan Donald Trump’ın, Savcı Bharara’yı arayıp, “Ben başlayınca sen görevine devam edeceksin” dediği de öğrenildi.

CEVAP VER