Trump zor olanı başardı: ABD’de Müslümanlar ile Yahudiler fişlemeye karşı el ele verme kararı aldı..

0
Müslüman ve Yahudi kadınlar.. Bağnazlığa karşı..

Yeni seçilmiş başkan Donald Trump’ın ‘azınlık’ durumundaki Amerikalılar ile ilgili açıklamaları kendilerini ‘farklı’ hisseden ehr kesimi birbirine yaklaştırıyor.

New York Times (NYT) gazetesi daha önce pek örneği görülmemiş bir işbirliği haberini bugün verdi: Dindar Müslümanlar ile dindar Yahudiler New Jersey eyaletinde safları sıklaştırma kararına vardılar.

İsrail konusundaki farklı bakış açılarını bir kenara itip kendilerinin ABD’deki varlık mücadelesi için bu nokraya vardıklarını anlatıyor gazete.

Örnek Vaseem Firdaus’un ailesi. Exxon Mobil şirketinde üretim müdürü olarak çalışan bir Müslüman kadın. Doktor bir kızı, mühendis bir oğlu var. 56 yaşında ve 42 yıldır ABD’de yaşıyor. Bir hafta önce eşiyle birlikte Florida’ya gidip satın almak üzere tatil evi bakmışlar.

Trump’ın seçilmesi derin bir güvensizlik duygusu vermiş aileye.

Kampanyası sırasında Müslümanların ülkeye gelmesine izin verilmeyeceğinden, ABD’de yaşayanların da fişleneceğinde söz edince Trump, yalnız Vaseem’in ailesine değil, Yahduilere de, Holokost öncesi Almanya’yı hatırlatmış.

Cuma (Şabat) akşamı bir Yahudi ailenin evinde toplanmışlar. Vaseem, akrabalarının Nazilerden nasıl kaçtığını anlatan yaşlı bir Yahudi kadına, “Terk etme zamanı geldiğine ne zaman emin oldunuz?” diye soruvermiş…

“Henüz daha o noktada değiliz” cevabını veren Yahudi kadın şunu da eklemiş: “Müslümanları fişlemeye kadar işi vardırırlarsa, biz de karar verdik, kendimizi fişlettireceğiz.”

Yahdui örgütlerinin en etkililerinden ANti-Defamation League’in başındaki Jonathan Greenblatt da aynı tepkiyi vermişti.

Jonathan Greenblatt’ın bu açıklamayı yaptığında, kendisini dinleyen Yahudi Cemaati mensuplarının hep birlikte alkışladığını da yazıyor NYT.

İki dini grubun birlikteliğine ‘Selam-Şalom Kızkardeşliği’ adını koymuş New Jerseyli iki dinden kadınlar. Pazar günü Drew Üniversitesi kampüsünde toplandıklarında, çoğu başörtülü ve eşarplı 500 kişi olduklarını görmüşler.

İki yıl önce benzer bir toplantıda sayıları sadece 100 imiş…

Trump daha şimdiden ilginç ve beklenmedik işbirlikleri doğurmuşa benziyor.
Kaynak: New York Times

CEVAP VER