ABD Büyükelçiliği yemin billah ediyor: “Daeş’i desteklemiyoruz; PKK’ya silâh sağlamıyoruz..”

0

 

Türkiye-ABD ilişkilerinde daha önce pek rastlanmadık farklılıklar yaşanıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Müttefiklerimiz IŞİD/DAEŞ’i destekliyor” açıklamasının ardından, ABD adına cevap dışişleri bakanlığı sözcü yardımcısından “gülünç” sözcüğüyle gelmişti.

Mütekabiliyet esasına da, diplomatik nezakete de uygun bulmamıştık.

Biraz önce de ABD’nin Ankara Büyükelçiliği konuya ilişkin bir açıklama yaptı; ne yalan söyleyelim, onu da biraz ‘farklı’ bulduk.

İçinde şöyle bir cümle var sözgelimi: “ABD hükümeti, YPG veya PKK’ya silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta.”

‘Nokta’ sözcüğünü biz koymadık…

Belli ki, ABD, DAEŞ’e ve PKK’ya arka çıktığına dair haberlere kızıyor.

Tamam da, o tür iddialar, en üst düzey Türk yetkililer tarafından ifade ediliyor.

Doğru olan davranış, onların bilgilerinin yanlış olduğuna ikna edilmesi değil midir?

Neyse.

Biz resmi açıklamasını sunmakla yetinelim ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin:

“ABD ve Koalisyon güçlerinin Suriye’de IŞİD’e karşı yürüttükleri operasyonlara ilişkin Türk medyasında önemli ölçüde yanlış bilgiler dolaşmaktadır. Gerçekleri merak edenler için, konuya ilişkin gerçekler şunlardır:

ABD hükümeti Daeş’i desteklememektedir. ABD hükümeti geçmişte Daeş’i yaratmamıştır veya desteklememiştir. ABD hükümetinin Daeş’e destek verdiği yönündeki iddialar doğru değildir.

ABD hükümeti, YPG veya PKK’ya silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta.  Bizler, PKK’nın terör saldırılarını ve Türkiye’de gerçekleştirdiği menfur şiddet eylemlerini tekrar tekrar kınadık.

IŞİD’e karşı yürütülen harekat boyunca yaptığımız gibi, IŞİD’i yenme çabalarımızı nasıl artırabileceğimizi ve iki ülke halkını da tehdit eden bu belayı nasıl ortadan kaldırabileceğimizi belirlemek için, Türk hükümetindeki muhataplarımızla yakından çalışmayı sürdürüyoruz.  Bu aynı zamanda, El Bab çevresinde IŞİD’le mücadele eden Suriye muhalefetini ve Türk güçlerini en iyi nasıl destekleyebileceğimize ilişkin süregelen görüşmelerimizi de içermektedir.

Tıpkı Türkiye gibi, ABD de IŞİD destekçilerinin saldırılarına maruz kalmıştır. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti’nin, gerek bu tehdit gerekse başka terör tehditleri karşısında vermiş olduğu kayıpların yasını tutmaktayız.”

Kaynak: ABD Büyükelçiliği

CEVAP VER