Trump’ın uykusunu kaçıran mektup: Altında 176 generalin imzası var..

0

Yazılalı birkaç gün (6 Ocak tarihli) olduğu için ne zaman eline geçtiğini bilemiyoruz; ama şundan eminiz: Eline geçtiğinde Donald Trump müthiş tedirgin olmuştur.

Nasıl olmasın; hepsi de general rütbesinde tam 176 emkli Amerikan subayının imzasını taşıyan bir mektupla kendisine zılgıt çekiliyor…

“Hepimizin bir arada toplam deneyimi altı binden fazla yıl; barışta ve savaşta Amerikalı erkekler ve kadınlara kumanda etmiş, ülkemizin önemsediği değerler ve ideallere güçlü bir biçimde inanan insanlarız” diye başlıyor mektup..

Başlıyor ve Trump’ın seçim kampanyası sırasında “Onu da yapacağız, bunu da yapacağız” diye iddialı bir biçimde gündeme taşıdığı uluslararası hukukun ve ABD yasalarının yasakladığı türden işkenceleri başlatıp uygulamanın  yanlışlığını en açık, en kibar ve olabildiğince anlaşılır ifadelerle yeni seçilen başkana hatırlatıyorlar.

İşkencenin hem gereksiz, hem de ters tepen etkiye sahip olduğunu anlatıyor 176 general…

Son paragrafı şöyle mektubun:

“En önemlisi, işkence millet olarak sahip olduğumuz ne köklü değerlerin ihlâli demek. Bizim ne büyük gücümüz hukukun üstünlüğüne ve Anayasamızda var olan ilkelere bağlılığımzdır. Erkek-kadın bütün rütbelilerimiz, işkenceyi ve gözaltındakiler ile tutuklulara kötü muameleyi liderlerimizin asla tasvip etmediklerini bilmeliler.”

Ne dersiniz, Trump bu mektuptan memnun kalmış mıdır?

Bizce uykusu kaçmıştır.

Mektubun İngilizcesi aşağıda:

 

 

CEVAP VER