Trump’a bir tokat da temyiz mahkemesinden.. Trump’ın cevabı: MAHKEMEDE GÖRÜŞÜRÜZ..

0
Trump'ın Anayasa Mahkemesi'nde görmek istediği yargıç: Neil Gorsuch..

Bu gelişme biz uyurken oldu: Seattle’daki federal mahkemenin aldığı “7 müslüman ülkeye konulan seyahat yasağı anayasaya aykırıdır” kararına Başkan Donald Trump’ın itirazını görüşen federal temyiz mahkemesi, başvuruyu reddetti.

Temyiz mahkemesinin konuyu görüşen üç yargıcının da hukuki görüşü yasağın anayasaya aykırı olduğu yolunda…

Trump’ın cevabı Twitter’dan gecikmedi: “MAHKEMEDE GÖRÜŞÜRÜZ…”

‘Mahkeme’ dediği herhalde Anayasa Mahkemesi…

Trump’ın boş bulunan bir üyeliğe kendi seçtiği yargıcı onaylatmak için başlattığı süreç devam ediyor; Senato’dan onay gelirse yüksek mahkemede denge muhafazakarlar lehine değişebilir.

Öyle olunca da Trump’ın istediği sonuç çıkabilir…

Herhalde Trump da böyle düşünüyor.

Acaba?

Sorumuzun altında yatan gerçek şu: Trump’ın aday gösterdiği yargıç Neil Gorsuch da, kendisini aday gösteren başkanın görüşlerini beğenmiyor. Senatörlerle buluşmasında, Trump’ın aleyhine karar veren yargıç için ‘sözde yargıç’ sıfatı kullanmasını, mahkemeleri önemsemeyen tavrını hoş karşılamadığını belli etmişti.

New Yorker dergisinde yer alan “Trump neden herkese ve özellikle yargıçlara saldırıyor?” başlıklı makalede, sorunun cevabı iki farklı şık olarak veriliyor:

İlki, ‘narsistik kişilik bozukluğu’ hastalığı sebebiyle. ABD’de yeni başkanın böyle bir rahatsızlığı olduğu ve bu yüzden başkanlık yapamayacağı yönünde kanaate sahip uzman doktorlar olduğu, onların dilekçelerine imza verenlerin 20 bini bulduğu bildiriliyor.

İkincisi de, Trump’ın bunu aklı başındayken ve özellikle yaptığı. Bu yolla Kongre’deki Cumhuriyetçi çoğunlukla, kendisine oy verenleri her daim arkasında buluyor.

Ne malum, belki ikisi birden..

İlginç bir makale New Yorker’da çıkan.

 

CEVAP VER