Casus romanı gibi 1 haber.. New York’ta geçiyor.. Ölen adam Rus.. Günlerden..

0
Casus romanı gibi bir haber..

Casus romanları ve onlardan hareketle çekilen filmlere meraklı olanlar için bulunmadık bir metinle bir haber sitesinde karşılaştık.

Habere konu olan olay ABD’de New York’ta geçiyor.. Kişi Rus.. Olayın olduğu gün: Amerikalı seçmenlerin Donald Trump ile Hillary Clinton’dan biri için oy kullandıkları 8 Kasım günü…

O gün sabahın 07.00’sinde, bir adam, New York’taki Rus Başkonsolosluğu binasının alt kat girişinde yerde yatarken bulunuyor.

Şuuru yerinde değil adamın, başında bir yara var ve sorulara cevap veremiyor; sağlık ekibi yetişene kadar da ölüyor adam…

İlk rapora adamın Başkonsolosluğun çatısından düşerek öldüğü bilgisi geçiyor. Ancak Konsolosluk yetkilileri, çatıdan düşme olayı yaşanmadığını, adamın güvenlik birimindeyken kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiğini söylüyorlar…

 

Adamın cesedi ertesi gün “Donald J. Trump ABD’nin yeni başkanı” diye anons edilirken kaldırıldığı morgdan alınıyor.

Ölen adamın adı Sergei Krivov…

Rusya Başkonsolosluğu.. New York..

Buzffed sitesi muhabiri Ali Watkins o gün bugündür, yani tam üç aydır, “Sergei Krivov kimdi ve neden öldü?” sorularının cevabını arıyor.

Krivov’un Manhattan’da yaşayan biri olduğunu söylüyor Konsolosluk çalışanları, ancak adamın izine hiçbir yer ve şekilde rastlanmıyor. Verilen tek adres de bir müze ve binada yaşayan yok. New York’un bütün kayıtlarında o isimle birine denk gelinmiyor.

Sıkıştırdığında muhabir, diplomatik kaynaklar, Konsolosluk binasında ‘güvenlikçi’ olarak çalıştığını söylemek zorunda kalıyorlar.

Ali Watkins’in bundan öte bir bilgiye ulaşması mümkün olmuyor.

Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanlığı, Washington’da ABD Dışişleri Bakanlığı, FBI, New York polisi, Adli Tıp… Kapısını aşırdırmadığı, telefonla ulaşma çabasına girmediği tek bir kişi ve kurum kalmayıncaya kadar her kapıyı çalıyor gazeteci…

Daha önce nerede görevliydi Krivov, kaç yıldır New York’taydı, nerede yaşıyordu, ailesi var mıydı?

Bu sorulara bile cevap bulamıyor.

Kötü bir gazetecilik deyip geçebiliriz.

Geçmeden şu soruları da soralım ama:

Sıradan olmayan bir güne denk gelmiş sıradan bir ölüm mü?

Olabilir elbette, ama Ali Watkins’in uzun mu uzun anlatımını okuyunca, ölümden sonra sıradışı bir şeylerin baş gösterdiği hemen fark ediliyor.

Ne?

ABD seçimlerine müdahalede kullanılan bir elemandan kurtulma mı? İkili bir istihbarat elemanıydı da Krivov, ölümünün üstünü kapatmak hem Amerika’nın hem Rusya’nın işine mi geldi?

Başta söylemiştik; casus romanları-filmleri meraklıları için bir haberdi bu.

Kaynak: Buzzfeed

CEVAP VER