Harvard.. Stanford.. Yale.. UPENN.. Üniversiteler Trump’a karşı bayrak açtı..

1
Harvard Üniversitesi

Aralarında Harvard, Yale ve Stanford’un da bulunduğu ABD’nin öndegelen 17 üniversitesi Donald Trump’ın 7 müslüman ülkenin vatandaşlarına koymaya çalıştığı seyahat yasağına topluca karşı çıktı.

Birlikte hareket etmeye karar veren diğer okulların adları şöyle: Brown.. Carnegie Mellon.. University of Chicago.. Columbia.. Cornell.. Dartmouth.. Duke.. Emory.. Johns Hopkins.. Massachusetts Institute of Technology.. Northwestern.. University of Pennsylvania (UPEN).. Princeton.. ve Vanderbilt.

Bu 17 üniversite hep birlikte New York’taki Brooklyn Federal Mahkemesine konuyla ilgili dava görüşülürken kendilerinin de müdahil olmak istediklerini bildirdi.

Yasağa ilk olarak Boston çevresindeki üniversiteler karşı çıkmıştı: Harvard.. Northeastern.. MIT.. Boston College.. Boston University.. Brandeis.. Tufts ve Worcester Polytechnic Institute..

Şimdi bu sayı 17’ye ulaştı.

Bu üniversiteler dünyanın her tarafından öğrenci kabul ediyor, en başarılı öğretim üyelerini nereden geldiğine bakmaksızın akademik kadrosuna katıyor.

Mahkeme başvurusunda da bu özelliklerini vurgulamış üniversiteler… Okuyalım:

“Uluslararası öğrenciler ve bilim adamları kendi alanlarındaki bilimsel çalışmalara ve kampüs hayatına değerli katkılarda bulunuyor; biz bu yolla dünyanın her tarafından yarının lideri olacak kişilere eğitim vermiş oluyoruz…”

 

2015-2016 akademik yılında ABD üniversitelerinde 1 milyondan fazla yabancı öğrenci eğitim almış bulunuyor.

Columbia Üniversitesi’nin öğrencilerinin yüzde 16’sı uluslararası öğrenci. Yale’de bu oran yüzde 20; tam 4 bin uluslararası öğrenci okuyor Yale’de…

 

Bu okulların başlattığı muhalif cephede 62’si Nobel ödüllü 42 bin bilim insanı yer alıyor.

New York, kent olarak da, yasağa karşı.

Kaynak: Bloomberg

1 YORUM

CEVAP VER