Trump’ın İsrail Büyükelçisi adayı ateş hattında.. hem ABD’den.. hem de İsrail’den..

0

ABD’nin İsrail’deki yeni büyükelçisi, Kongre de onaylarsa, Trump’ın seçtiği isim David Friedman olacak.

Olacak, ama Friedman iki taraftan da yoğun ateş altında.

Bir yandan ABD’nin geleneksel Ortadoğu politikasından sapmasını ‘tehlike’ olarak gören Amerikalılar, bir yandan da sapmanın ülkelerine de zarar vereceğini gören İsrailliler.. atamaya karşı çıkıyor…

David Friedman’ın durumu bugün Senato Dışişleri Komisyonunda görüşülecek.

ABD’nin İsrail’de görev yapmış 5 eski büyükelçisi komisyona ortak imzaladıkları bir mektupla başvurarak bu atamanın durdurulmasını talep ettiler.

Mektuba, yakın dönemin 5 büyükelçisi imza koydu: Thomas Pickering.. William Harrop.. Edward Walker.. Daniel Kurtzer.. ve James Cunningham.

Mektupta, Friedman’ın yakın zamanlarda çeşitli yerlerde yaptığı konuşmalarda sarf ettiği görüşler ve bazı kişiler ile gruplara yönelik kullandığı sıfatlar eleştiriliyor.

Amerikalı liberal Yahudileri çatısı altında toplayan ‘J Street’ adlı grubun üyeleri için “Kapo bunlar” demiş sözgelimi. ‘Kapo’ Holokost devam ederken Naziler ile işbirliği yapan Yahudiler için kullanılan bir sıfat…

Obama ve Dışişleri Bakanlığı çalışanlarını ‘anti-Semitik’ olmakla da suçlamış Friedman…

Bir büyük salvo da İsrail’in saygın gazetesi Ha’aretz’den geldi.

Gazete dün geniş bir imzasız başyazıyla Friedman’ın atanmasına karşı çıktı.

“David Friedman ABD’yi İsrail’de temsil edemez” başlıklı başyazıda, Friedman’ın kendisini atayan Trump’ın vergi sorunlarını çözmede kullandığı bir avukat olduğu vurgulanarak, hassas bir dönemde, İsrail gibi bir ülkeye büyükelçi olarak gönderilmesinin, hem kendisini gönderen ülkeye (ABD’ye) hem de gönderildiği ülkeye (İsrail’e) zarar vereceği belirtiliyor.

Kaynak: ABCNews ve Ha’aretz

 

CEVAP VER