NYT: “ABD de.. Türkiye’de olduğu gibi.. ‘derin devlet’le mi tanışıyor?” Hey Allah’ım..

1
NYT haber merkezi.. Pulitzer kazanmışlar da..

Amerikalı meslektaşlar kusura bakmasınlar.. Halkları Donald Trump’ı başkan seçti, gazeteciler buna bozuluyor ve hınçlarını, sağ olsunlar, bizden çıkarıyorlar…

Ne zaman olumsuz bir olay veya gelişmeyle karşılaşsalar hemen Türkiye ile bir bağlantı noktası, benzeşme bulup.. gözümüze sokuyorlar..

Bıktık vallahi.

New York Times bugün uzun bir değerlendirme yayımladı.

Başlığı şu: “Sızıntılar çoğaldıkça ‘derin devlet’ endişesi başladı..”

Hemen altında 15 Temmuz gecesinden bir fotoğraf eşliğinde…

NYT’ta ‘derin devlet’ haberinin fotoğrafı..

Neden bu fotoğraf?

Çünkü Türkiye’de ‘derin devlet’ varmış da.. İşte o bazen böyle seçilmiş politikacılarına tuzaklar kurarmış da.. Şimdi de ABD’de bürokrasi içerisinden medyaya bilgi ve belge taşıyanlar çıkmış.. Acaba bu durum Amerika’da da bir ‘derin devlet’ yapısına dönüşür müymüş?

Yahu bizdeki ‘derin devlet’ yapılanması, evet kökleri Osmanlı’ya kadar giden bir alışkanlık olabilir, ama onun kurumsal bir hal almasını CIA sağlamadı mı? Diğer bütün NATO ülkelerinde de yaptığı gibi?

Hem sonra ABD’de Abraham Lincoln’e suikasttan John F Kennedy’nin öldürülmesine kadar bir dizi karanlık ve aydınlatılmamış olayın müsebbibi kim?

Gazeteci arkadaşlar, size ulaştırılan ‘sızıntı’ belgelerin nereden geldiğini ve hangi amaçla gönderildiğini sanki kendiniz bilmiyor musunuz?

‘Mısır derin devleti’ konularında yazan Mısır kökenli Issandr El Amrani adlı birini bulmuşlar.. Adam, “Bir Amerikan vatandaşı olarak Mısır’la bu denli benzeşmeleri ben şahsen çok rahatsız edici buluyorum” demiş…

Hani ABD’de yok, Türkiye’de, Mısır’da var ya ‘derin devlet’…

Keşke vaktiniz olsa da yazının bütününü aşağıdaki linkten okusanız, siz de bizler gibi gülerdiniz.

Bütün bunlar Trump’ın istihbarat örgütleriyle ve medyayla takışmasından sonra bu ikisinin birbirleriyle paslaşmasıyla başladı.

İstihbaratçılar sızdırıyor, gazeteciler yazıyor.. olan bu.

Kennedy suikastinde varlığını hissettiren ‘Amerikan derin devleti’ daha başını çıkarıp kendini göstermedi yani.

Göstermesini Trump hiç istememeli.

Kaynak: NYT

1 YORUM

  1. Amerikadaki kötü ruhlar savaş istiyor belli..sorun kiminle birlikte kime karşı?..Sanki bir grup, önce rusya ve iran sonra islam dünyası diyor ,diğer grup rusya ile birlikte olup önce islam dünyası sonra rusya diyor.rusların suriyede binlerce vahabiyi öldürmesine rağmen ülkesinde bir bomba bile patlamamış olması rus istihbaratının başarısımı yoksa bombaları patlatma “emir” lerini vereceklerle işbirliği mi sözkonusu?

CEVAP VER