Trump basına öfkeli.. Seyahat yasağı konusunda yargı kararına uyacak..

0

Dün gece biz uyurken ABD başkentinde yeni başkan Donald Trump ilk basın toplantısında gazetecilerin karşısına çıktı.

Sabah, Oval Ofis’e girdiğinde, kendisini bekleyen kadrosuna, “Hadi bugün basın toplantısı yapalım” demiş Trump.

Akşam vakti yaptı da.

Önce karşısındaki sandalyelerde oturan birkaç düzine gazeteciyi haşladı Trump; “Hayatımda sizin kadar dürüst olmayan bir medya, siyasi medya görmedim” diye sözlerine başlayarak…

Gazetelerde kendisi ve kadrosuyla ilgili çıkan haberlerden dolayı bürokrasiyi de ‘sızıntılar’ yüzünden suçladı. “Bunların hepsi çakma haber” demeyi ihmal etmeyerek…

Bürokrasi bilgi ve belge sızdırıyorsa, gazeteler ve TV’lerde bunlar yayınlanıyorsa.. o haberlere nasıl oluyor da ‘çakma’ deniliyor?

Doğruluğu bizzat kendisi tarafından itiraf edilmişken..

Ardından bizde alışılmış ‘enkaz edebiyatı’ geldi. “Yönetimimiz hükümet ve ekonomide pek çok sorun devraldı; samimi olmam gerekirse bir enkaz devraldım, içeride ve dışarıda enkaz…”

“Göreceksiniz, yarın, Trump öfkeden köpürdü, basına harladı diyecekler; ben öfkeden köpürmüyorum, harlamıyorum, yalnızca size söylüyorum. Şunu bilin, sizler dürüst olmayan insanlarsınız. Kızıp köpürmüyorum, bunu seviyorum; söylerken keyif bile alıyorum” da dedi Trump.

Beyaz Saray’a taşındıktan sonra geçen dört hafta içerisinde ‘inanılmaz ilerlemeler’ kaydedildiğini, kendisinden önceki hiçbir başkanın bu kadar kısa süre içerisinde bu denli büyük işler yapmadığını da söyledi.

“Bizim yönetimimiz hassas çalışan bir makina gibi” de dedi.

Kendisinin bir kararnameyle 7 müslüman ülke vatandaşlarına koyduğu seyahat yasağını da savundu Trump, bunu engelleyen yargıyı suçlayarak… “Kötü bir mahkeme, kötü bir karar; seyahat yasağıyla ilgili yanlış olan tek şey bu” dedi. Ardından, yasak konusunda artık yargıyla uğraşmayacağını, yargı kararına uygun bir düzenleme hazırlığı içinde bulunduğunu ekledi.

Sorular faslında ısrarla yöneltilen “Rusya ile ilişkiler” konusunda yeniden kızdı köpürdü Trump.

Şunları söyledi:

“Kaç defa bu soruyu cevaplayacağım? Rusya ile dikkatler çarpıtılıyor. Benim Rusya’yla bir ilişkim yok. Yıllardır Rusya’ya telefon etmişliğim yok. Rusya’da malım yok, Rusya’ya borcum yok, Rusya ile herhangi bir iş ilişkim yok; Rusya çakma haber…”

Basın toplantısı bitti.. Gazeteciler, Flynn sonrasında Ulusal Güvenlik danışmanlığı teklifi yaptığı Amiral Robert Harward’ın Trump’ın teklifini reddettiğini öğrendiler…

Gazetecilerin kendi aralarında “Harward kurmay, akıllı” dedikleri işitildi.

Kaynak: Ajanslar

CEVAP VER