Trump’ın savunma bakanı Bağdat’ta.. Trump Irak petrolünde gözleri olduğunu açıklamıştı..

0

Yeni yönetimin yeni savunma bakanı Jim Mattis bugün Bağdat’a geldi ve daha ağzını açar açmaz, “Bizim Irak’ın petrolüne el koymak gibi bir niyetimiz yok” dedi.

Neden böyle davrandığını biliyoruz: Yeni başkan Donald Trump, kendisinden önceki başkanlara eleştirirken, “Irak’a gittik, askerlerimizi ve triyonlarca dolarımızı harcadık, ne için?” diye sormuş ve arkasından da “Hiç değilse petrolüne el koysaydık” demişti.

Meksika ile ABD arasına duvarı yapıp bedelini Meksika’lılardan tahsil etmeyi düşünüyor ya, kendi açtıkları savaşları da kanlarını döktükleri insanlara ödetecekler; mantık bu.

Mattis’in Irak’a gelişinin tek sebebi, Trump’ın sözlerinin etkisini azaltmak değil; yakında IŞİD’e karşı başlatılacak çok katılımlı cephe saldırısını koordine etmek de…

Tabii bir de kendilerine ABD’ye seyahat yasağı konmak istenmiş 7 ülke arasında bulunan Irak’taki galeyanı yumuşatmak da var sebepler arasında.

Irak hükümeti Washington’la ilişkilerini koparma baskısı altında.

Daha uçaktan inmeden kendisiyle birlikte seyahat eden gazetecilere şunları söylemiş yeni savunma bakanı: “Şurada bulunan bizler, hepimiz, Amerika’da kullandığımız gazın ve petrolün parasını ödüyoruz ve hiç kuşkum yok gelecekte de ödemeye devam edeceğiz; biz kimsenin petrolüne el koymak için Irak’ta değiliz.”

Mattis ismi duyulmuş bir general, emekli. Trump’ın yalnızca Irak petrolü ile ilgili düşüncesine değil, sorgulamlarda işkence yapılabileceğine dair sözlerine de karşı çıktığı biliniyor.

Rusya konusunda da Trump’tan farklı görüşü var.

Dahası, Trump’ın medya için kullandığı ‘Amerikan halkının düşmanı’ sıfatına da “Benim şahsen basınla bir sorunum yok” diye tavır koymuştu.

ABD’nin Irak’ta 5 binden fazla askeri bulunuyor.

Kaynak: NBCNews

CEVAP VER