Trump yabancı düşmanlığında ısrarlı..

1

Donald Trump’ın ailesi, iki göbek ötede, ABD’ye Avrupa’dan gelmiş göçmenler… Eşi Melanie ABD vatandaşı statüsünü kazanalı 10 yılı ya buldu ya bulmadı; ABD dışında doğup büyümüştü çünkü…

ABD bir ‘göçmenler ülkesi’ ve bununla iftihar eden bir ülke.

Ancak Başkan Trump bu duruma son vermeye kararlı.

Çıkardığı kararname yargıdan döndüğü için seyahat yasağı koymaya çalıştığı 7 müslüman ülkenin vatandaşları, vizeleri varsa, ABD’ye gidebiliyor; ama göçmenleri kabul etmiyor artık Amerika…

Tersine, ABD için dün gece (bizde bu sabaha karşı) uygulamaya konulan yeni talimata göre, ülkede ‘izinsiz’ bulunan yabancıların dışarıya atılma işlemleri yaygınlaşıp hızlanacak.

Yurt Güvenliği Bakanı John Kelly’nin imzaladığı talimatlar 11 milyon kişiyi hedef alıyor.

Daha önce, Obama döneminde, sadece ağır cezalık suçlar işlemiş ve yeni gelmişlere uygulanan ölçüler, herhangi bir suçla itham edilmiş her yabancıyı ülke dışına atmayı sağlayacak.

Toplu dışarı atmalar başlıyor.

Uzun yıllardan beri ABD’de yaşayan ve Amerikalıların yüz vermediği alanlarda namusuyla çalışan herkes hedef.

Ülkeyi karıştıracak ve ekonomisini de olumsuz etkileyecek bir girişim bu.

PRRI anketine göre, Amerikalıların büyük çağunluğu (yüzde 79) ülkede izinsiz bulunanlara vatandaşlık verilmesinden yana; “Atılsınlar” diyenler sadece yüzde 16…

Trump seçimde söz verdiğini ileri sürerek, ABD halkının genel arzusuna rağmen, böyle bir anlamsız işi güvenlik bürokrasisine yüklemiş bulunuyor.

Bununla ilgili haber, New York Times’ta, büyük çoğunluğu yapılmak istenene karşı çıkan, 7 binden fazla yorum almış bulunuyor.

Birkaç saat içerisinde…

Kaynak: CNN ve NYT

1 YORUM

  1. “Namusuyla orada calisan” ve “izinsiz” kelimeleri tutarsiz, bir oksimoron. O insanlar ABD’da illegal olarak bulunuyor. Yani kanunlara karsi gelmisler. Kanunun ustunlugu diyorsak keyfimize gore secici olmamaliyiz, degil mi?

CEVAP VER