Trump’ın çatısından bir kiremit daha düşebilir.. Sırada Adalet Bakanı var..

0

Donald Trump ekibinden birinin daha başı dertte.

Sebep yine Rusya; kişi yine Rusya’nın Washington Büyükelçisi ve konu da o ikilinin arasında geçen konuşmaların gizlenmesi…

Daha önce Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı atadığı Mike Flynn, Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile görüşmesini Başkan Yardımcısı Mike Pence kendisine sorduğunda gizlemiş, gizlediği ortaya çıkınca da görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

Kislyak ile görüştüğünü medyanın deşifre ettiği yeni kişi.. Adalet Bakanlığı koltuğunda oturan Jeff Sessions…

Kendisinin atanması Senato’da görüşülürken, Sessions, konu açılınca, “Kampanya sırasında Ruslar ile bir iletişimim olmadı” cevabını vermişti.

Sessions bakan olarak atanmadan önce kendisi de senatördü.

Washington Post, New York Times ve Wall Street Journal, bugün, Sessions’ın, Senato’daki odasında, Büyükelçi Kislyak ile bir değil tam iki kez görüştüğünü haberleştirdiler.

Atanma ile ilgili görüşmeler yemin altında yapıldığı için yanıltıcı cevabın federal bir suç olduğuna işaret edenler var.

George W. Bush Beyaz Sarayı’nda etik hukukçusu olarak görev yapmış Richard W. Painter, biraz önce attığı Twit ile, “Yemin altında Senato’yu yanıltıcı cevap vermek yapanı cezaevine götürecek bir yoldur” görüşünü açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Sessions ile Kislyak görüşmesinin Rusya-ABD ilişkileri konusunda olmadığı, bu yüzden de yanıltıcı sayılmayacağı” savunmasına başvuruldu.

Kaynak: Washington Examiner

CEVAP VER