Rusya’nın Washington Büyükelçisi.. Ona dokunan yanıyor..

0
Sergey Kislyak.. Rusya'nın Washington Büyükelçisi..

Rusya’nın Washington’daki Büyükelçisi Sergey Kislyak, böyle giderse, Donald Trump’ın kadrosunu teker teker istifa ettirecek.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Mike Flynn ile görüştüğü ortaya çıkınca.. Flynn, Şubat ayında, henüz ısıtamadığı koltuğunu terk etmek zorunda kalmıştı.

Şimdi sıra Adalet Bakanlığı’na getirilen Jeff Sessions’da; onun da Kislyak ile görüştüğü ortaya çıktı ve Sessions da topun ağzında…

Görüşmüşler ve sorulduğunda “Görüşmedik” demeyi tercih etmişler…

Sessions olayı ortaya çıkınca, Beyaz Saray, bu defa sorulmadan Trump’ın damadı ve şimdilerde danışman sıfatını taşıyan Jared Kushner’in de Kislyak ile görüştüğünü açıklayıverdi.

Kim bu Sergey Kislyak?

Sovyetler döneminden beri Moskova’nın önemli ülkelere gönderdiği büyükelçilerin istihbaratçı olduğuna inanılır. Nitekim, Kislyak için de bu iddiayı ortaya atanlar var; ancak bu yolda herhangi bir kanıt bulunmuyor.

CNN, son olarak, Kislyak’ın sadece ‘ajan’ değil ayrıca ‘casus tedarik eden’ olduğunu da ilan etti.

Kislyak 66 yaşında ve bütün kariyeri Dışişleri Bakanlığı’nda geçti. İlk kez ABD’ye 1985-1989 yıllarında Gorbaçov’un reform hareketi sırasında görevle gönderildi.

Büyükelçi olarak Washington’a ayak basması 2008 yılında oldu. Neredeyse 10 yıldır bu görevde.

Putin’in kulak verdiği nadir bürokratlardan olduğu biliniyor.

Barack Obama başkan olarak son kararlarından birini Rusya’ya yeni yaptırımlar için vermişti. Herkes Putin’in sert bir çıkış yapmasını beklerken.. “Hayır” dedi Putin, “Biz farklı davranacak ve yeni yönetimi bekleyeceğiz.”

Pek çok gözlemci, Putin’e sert tepki vermemesi telkininin Kislyak’tan geldiğine, onun da bu tavsiyeyi görüştüğü şimdilerde ortaya çıkan Trump kadrosundan temasta olduğu kişilerden aldığı “Sakın ha” uyarılarını dinleyerek yaptığına inanıyor.

Flynn, Sessions ve Kushner’le görüşmeleri bunun için önemli.

 

 

Henüz ABD’de kimseden “Bu büyükelçiyi kovun” talebi gelmedi, ama onun temasta olduğu ortaya çıkan Trump’ın yakınları için “Kovun bu adamları” sesleri Washington’da sıkça duyuluyor.

Kaynak: VOX

 

CEVAP VER