Bak şu konuşana.. Bush “İktidar bağımlılık yapar.. Bizi özgür basın dengeler..”

2

Kendini Evren Paşa’laştırıp evinde portreler yapmakla meşgul olduğunu bildiğimiz ABD’nin eski başkanı George W. Bush NBC televizyonu ekranlarına çıktı ve mülâkatta kendisinden beklenmeyen görüşler açıkladı.

Bush ile Trump aynı partiden; Bush davranışı ve basına dönük sözleri sebebiyle Trump’ı eleştirdi. Trump kadrosunun Rusya ile ilişkilerinin daha derin araştırmaya konu edilmesini istedi.

Bush teröre karşı mücadelede daha kesin tavırlı ve tutarlı olmaktan yana; ancak mültecilerin ülkeye alınmaması politikasını da tasvip etmiyor.

En ilginç tespitleri ise Trump ve basın ilişkileri konusunda.

“Medya size göre de ‘halkın düşmanı’ mı?” sorusuna şu cevabı verdi Bush:

“Bana göre medya demokrasinin vazgeçilmez unsurudur. İktidar bağımlılık yapar, bozar; özgür medya her ülke için bir gerekliliktir. Medyanın bizler gibi siyasileri yanlış yaptığımızda hesaba çekmesi esastır. İktidarı kötüye kullanını medya hesaba çeker.”

Şu sözleri de önemli: “Vaktimin çoğunu mesela Vladimir Putin gibilere bağımsız basına sahip olmayı kabul ettirmeye ayırdım; eğer kendimiz basının bağımsızlık ve özgürlüğünden vazgeçeceksek, başkalarına bunu kabul ettirmeyi nası başarabiliriz?”

Biz de “Bak şu konuşana” diyoruz.

2 YORUMLAR

  1. Niye “Bak su konusana” diyorsunuz ki? Dis politikasini elestirebiliriz ama Bush doneminde basina karsi herhangi bir baski ya da karsitlik oldugunu hatirlamiyorum.

CEVAP VER