Yargı Trump’ın müslümanlarla ilgili kararnamesini bir kez daha iptal etti..

1

Donald Trump’ın müslüman ülkelerin vatandaşlarına getirmek istediği seyahat yasağı yine yargı duvarına çarptı.

Çıkardığı 6 ülke vatandaşlarının ABD’ye girmelerini engelleme amaçlı başkanlık kararnamesini, uygulanmasına saatler kala, Havai’deki bir federal yargıç iptal etti.

Yargıç Derrick Watson, Havai eyaleti ile yerel bir müslüman liderin Trump’ın kararnamesinin kasıtlı biçimde müslümanları hedef aldığı ve bu haliyle ABD Anayasası’nın herhangi bir dini öncelemeyi yasaklayan hükmüne aykırı olduğu yolundaki iddialarının doğru olma ihtimalini güçlü bularak bu kararı aldığını açıkladı.

Beyaz Saray, karar kapsamındaki 6 ülkenin İslam Dünyası’nın yalnızca yüzde 9’unu teşkil ettiği için kararnamenin İslam’ı hedef almış olamayacağını ileri sürmüştü; yargıç bunu reddetmiş oldu.

Trump’ın başı yalnız yargıyla dertte değil. Partisinin çoğunluğu teşkil ettiği Kongre’nin iki tarafı da, onun iki hafta önce Twitter üzerinden yönelttiği kampanya sırasında Obama’nın talimatıyla Trump Tower’ın dinlendiği iddiasının gerçeklere dayanmadığı noktasına vardı.

Senatör ve Temsilciler Meclisi üyelerinin üyesi olduğu istihbarat komitelerinin iddiasını ispat için Trump’a tanıdığı süre dün gece dolmuştu.

Bu ayın 20’sine kadar uzatılan süre sonrasında iddia hala havada kalırsa yargı burada da devreye girebilir.

Trump’ın daha önce çıkardığı 7 müslüman ülkeyi kapsayan seyahat yasağı da Washington eyaleti federal yargıcı tarafından iptal edilmişti.

 

1 YORUM

  1. “Saglik Sigortasi” konusunda yapilmaya calisilan degisiklikler de Trump’in basini agritiyor. Cumhuriyetcilerden de bayagi muhalik vekil/senator var. Sonucta hem yargi hem de yasama gorevini tikir tikir yerine getiriyor. Ozellikle vekil/senatorlerin bagimsiz hareket etme kabiliyet ve gelenegi ABD’yi diger ulkelerden cok farkli kiliyor, iyi bir sekilde. Turkiye ise tam tersi kutupta.

CEVAP VER