ABD yeni bir siyasi skandalla sarsılıyor; odağında Türkiye ve Gülen var..

3
James Woolsey.. CIA eski direktörü..

Her taraftan saldırılar geliyor.

Bu defa Wall Street Journal (WSJ) gazetesi aracılığıyla CIA’nin eski başkanlarından James Woolsey’in iddiaları Amerika’yı sarsıyor. (24 Mart 2017).

Önceki akşam, WSJ haberi üzerine, MSNBC kanalı yarım saate yakın konuyu ekrana taşıdı.

Konu Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor.

Kampanyası sırasında Donald Trump’ın yanında yer almış, seçim sonrası Ocak ayında kadrodan ayrıldığını ilan etmiş CIA eski başkanı Woolsey’in gazeteye söyledikleri şu:

“Eylül ayında, Trump’ın has kadrosundan Mike Flynn beni New York’taki Essex House oteline çağırdı. Gittiğimde, Flynn’in yanında Türkiye’nin öndegelen iki ismi vardı. Flynn uzun yıllardır Pensilvanya’da yaşayan dinadamı Gülen’in Türkiye’ye iadesi konusunu açtı. Konuşurken Gülen’in kaçırılıp Türkiye’ye teslim edilmesi konusu da gündeme geldi.”

“Kaçırılıp Türkiye’ye iadesi” bölümü İngilizce şöyle ifade ediliyor: “Covert step in the dead of night to whisk this guy away.” Resmen geceyarısı gizlice kaçırmaktan söz edilmiş…

Görüşüldüğü iddia edilen Türkiye’den yetkililer, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Enerji Bakanı Berat Albayrak…

Çavuşoğlu ile Albayrak, Eylül ayında, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu için New York’a giden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a refakat ediyorlardı.

Woolsey “Yapılana beyin fırtınası denebilir; öyle bile olsa yasadışı bir iş üzerineydi. Yapılması istenen suç bir eylemdi çünkü” demiş gazeteye…

Olay Amerikan medyası tarafından büyütüldükten sonra CNN’e dediği biraz farklı Woolsey’in:

“Kuşkulu bir durumdu, rahatsız ediciydi ve birilerine bir şeyler söylemem gerektiğini düşündüm; o kişiyi yakalamak için açık seçik bir kumpas mıydı? Yok, hayır” diye eklemiş…

Mike Flynn.. İddialar, iddialar..

Gazeteler ve TV’lerde iddia yayınlanınca, Flynn adına konuşan biri, “New York’ta Türk yetkilerle biraraya gelinip Gülen’i fiziki olarak ABD’den gönderme konusunun görüşüldüğü iddiası doğru değildir” açıklamasını yaptı.

Böyle bir görüşme oldu mu?

Dışişleri ve enerji bakanları, Çavuşoğlu ve Albayrak, ABD medyasını ateşlere salmışa döndüren bu iddia konusunda en sağlıklı açıklamayı yapabilecek durumda iki kişi.

Özellikle Flynn’in Türkiye kaynaklı yüklüce bir parayı yetkililere bildirmeden kabul ettiği bilindiği için tartışma büyüyor da büyüyor.

Son bir ayrıntı: Donald Trump’ın kampanyasında çalışmış, seçildikten sonra da Beyaz Saray’da ulusal güvenlik danışmanı koltuğuna atanmış Mike Flynn, Türkiye ile değil Rusya ile, girmemesi gereken türden karanlık ilişkiler içerisinde bulunduğu anlaşıldığından, henüz ısıtamadığı koltuğundan istifa ederek ayrılmak zorunda kalmıştı.

Kaynak: WSJ ve FoxNews ve Christian Science Monitor

Aşağıda konuya ilişkin bir TV kanalında (MSNBC) yapılan programın videosu (Türkiye bölümünden başlıyor):

3 YORUMLAR

  1. Ocakmedyada yoğurdu üfüliyerek yiyiyor.
    Ben ABD’de bu olayı kendim çeşitli gazeteciler ve TV lerden takip etmesem, Ocakmedyanin bu haberini sıradan önemsiz bir haber olarak algılardım.

  2. Amerika bu haberle kaynıyor demek daha doğru bir ifade olur.Ve maalesef ülkemiz ve yönetimize de ciddi şekilde etki edecek şekilde hem de.Ses verip açıklama yapması gerekenler yine kulak üstü yatmış galiba.

  3. Fylnn ile bakanlarin gorustugu kesin benim bildigim kadari ile. Tam detaylarini bilemeyiz ama Flynn daha sonra Gulen’i elestiren yazisini yayinlamisti.

    Bir isi de dogru duzgun yapsak, yapabilsek. Hep soyluyorum AKP’nin ve Cumhurbaskani’nin iyi niyetinden suphem yok ama donanim eksikligi var. 15 Temmuz’dan sonra ise iyice panikleyip cocukca yanlislar yapmaya basladilar.

    Avrasya Klik’i de bu durumu tepe tepe kullaniyor.

CEVAP VER