Mossad’tan al haberi: ABD Türkiye’yi terk edip İncirlik üssünü Suriye’ye taşıyacakmış..

0

İsrail istihbarat örgütü Mossad’la irtibatlı bilinen DebkaFile sitesinin son haberi ilginç: ABD Türkiye’deki İncirlik üssünü Suriye’de yeni oluşturduğu üsse taşıyacakmış…

Haber, ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde beş ayrı yerde üs oluşturduğunu duyurduğu için önemli.

İlk üs Rakka’dan 40 km batıdaki Tabqa’daymış… Biri Rmelan bölgesinde Hajar havaalanı.. Kamışlı’da zirai ulaşım için kullanılan iki havaalanı.. sonuncusu da Halep’in kuzeyinde, Türkiye-Suriye sınırına çok yakın Kobani kantonunda…

Amerikan, Kürt ve Araplardan oluşan Suriye Demokratik Güçleri tarafından Mart ayında alınmış Tabqa’nın hemen ‘İncirlik-2’ diye adlandırıldığını ve Rakka’ya yönelik büyük taarruzunun toplanma noktası olduğunu da haberden öğreniyoruz.

Tabqa, İncirlik’te bulunan 2500 Amerikan askerini barındıracak biçimde dizayn edilmiş…

DebkaFile, “Bu farklı havaalanlarından üs oluşturma çalışmaları bittiğinde.. Amerika, Suriye’nin kuzeyinde Rusya’nın uçak ve helikopter varlığının bir mislini konuşlandırabilecek” diyor…

Alman Silahlı Kuvvetleri’nin de İncirlik’i kullanmaktan vazgeçip Kıbrıs ve Ürdün’de kendisine üs arayışına girdiğini iddia ediyor DebkaFile.

Trump’ın üçlü stratejisine uygunmuş bu yeni üsler. “Trump” diyor DebkaFile, “Şu üçlü stratejiye sahip: a. İslami terörle mücadele. b. İran’ın hava ve karadan Suriye’ye açılımını durdurma. c. PYD/YPG güçlerini Türk ordusuna karşı koruma altına alma.”

En dikkat çekici notu da şu haberin: “Amerikalılar terk ediyor, çünkü Başkan Donald Trump ABD’nin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bağlarını koparmak ve Türk ordusuyla işbirliğini sona erdirmek istiyor…”

Geçmişte benzer bir iddia Irak için de yapılmış, ABD’nin İncirlik’i bırakıp Kuzey Irak’taki üssünü kullanacağı ileri sürülmüştü.

O olmadı.

Kaynak: DebkaFile

 

CEVAP VER