CNN ısrarlı: Trump kadrosunun Rusya irtibatını Avrupalı istihbaratçılar izledi..

0

Batılı istihbarat örgütlerinin birbirleriyle bilgi ve belge alışverişi yaptıklarını bildiğimiz için habere biz şaşırmadık; ama Amerikalılar ve özellikle de Başkan Donald Trump şaşırmış olabilir.

Haber şu: Trump’ın kampanyasında ve sonra da Beyaz Saray kadrosunda yer alan bazı isimlerin Rusya Federasyonu görevlileri ve bazı Ruslar ile  yaptıkları görüşmeler ve konuşmaların bilgisini, Amerikalı istihbaratçılara, İngiliz ve Avrupalı istihbarat örgütleri sağlamış..

CNN araştırması bu gerçeği ortaya çıkarmış.

Batılı istihbarat örgütleri peşine takıldıkları önemli Rus hedeflerle Amerikalıların temaslarını görünce bunları kayda almışlar… ABD’de konu gündeme gelince de, ellerindeki malzemeyi derhal Amerikan istihbarat örgütleriyle paylaşmışlar.

ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda hepsi de İngilizce konuşulan 5 ülke; bunların arasında olağanüstü yakın bir istihbarat işbirliği var. Adı da ‘Five Eyes’ (Beş Göz).

İngiltere elindekileri ânında ABD’yle bu anlaşma gereği paylaşıyor zaten.

Trump’ın basın sözcüsü Sean Spicer “Obama Trump Tower’ı dinletti” haberleri üzerine, bunun İngiliz istihbaratı GCHQ tarafından yapıldığı iddiasını seslendirmişti.

İngiltere iddiayı reddetti. GCHQ adeti olmadığı halde iddiayı yalanlayan bir açıklama yaptı. ABD Senatosu istihbarat komitesi başkanı Richard Burr, “Seçim öncesi veya sonrasında Amerikan istihbarat örgütleri Trump Tower’ı izlemiş değil” demişti.

İddiayı ilk ekranlarından dile getiren eski yargıç Andrew Napolitano ile FOX-TV ilişki kesmişti.

CNN’in bu haberi bakalım nasıl bir ses getirecek.

Kaynak: CNN

 

CEVAP VER