Einstein “fen bilimleri okumak istiyorum” diyen mektup arkadaşı küçük kıza ne cevap verdi?

0

Bilmiyoruz hala kız çocuklarını okutmayan anne-babalar var mıdır?

Umarız yoktur.

Ancak bazı anne-babaların fen bilimleri alanında okumak isteyen, akademisyen, mühendis olmak isteyen kızlarını bundan caydırmaya çalıştıklarını biliyoruz.

Oysa hem tarihte çok sayıda bilim kadını var, hem de günümüzde pek çok kadın bilim alanına katkıda bulunuyor.

Bu konu, ‘bilim’ dendiğinde ilk akla gelen isimlerden Albert Einstein’ın yeni yetişmekte olan ve kendisinden yol göstermesini bekleyen bir kız çocuğunun mektubuna verdiği kısa ama anlamlı cevabı düşündürdü.

Kızın adı Tyfany. Güney Afrikalı. Einstein bu küçük kızla, biraz da kendi torununu hatırlattığı için, mektup arkadaşlığı yapmış. Hem de artık bütün dünyada isminin bilindiği, kariyerinin zirvesinde olduğu bir dönemde yapmış bunu..

Tyfanny’nin mektubu 19 Eylül 1946 tarihli.

Okuyalım:

“Önceki mektubunda kız olduğumu söylemeyi unuttum. Yani ben bir kızım. Bundan hayli pişmanım, ama ne çare şimdilerde bu gerçeği az buçuk kabul etmiş durumdayım. Neyse; elbiselerden, danslardan ve genellikle kızların çok sevdiği öteki şeylerden nefret ediyorum. Daha çok atları ve ata binmeyi tercih ediyorum. Çok önceleri, bilimle uğraşmayı istememden önce, jokey olmayı ve yarışlarda at sürmeyi arzuluyordum. Fakat bu uzun zaman önceydi. Umarım kızım diye benimle ilgili olumlu görüşlerinizi değiştirmezsiniz.”

Aynı yılın Eylül veya Ekim aylarında Tyfany Einstein’den şu kısa cevabı taşıyan bir mektup aldı:

“Kız olmana hiç aldırmam, ama önemli olan senin kendinin de bunu umursamaman. Bunun için bir sebep yok çünkü.”

Kaynak kitap: ‘Dear Professor Einstein: Albert Einstein’s Letters to and from Children ‘

 

 

CEVAP VER