Otomatik şanzıman programındaki değişiklikler ile 5% yakıt tasarrufu sağlanabilir…

2
1987'de Ankara'da doğdu. Bilkent Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde lisans ve yüksek lisansını, Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü'nde doktorasını tamamladı. Halen, Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü'nde öğretim elemanı olarak görevini sürdürmektedir.

Çin Cumhuriyeti Jilin Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, otomatik şanzımanların programlarında yapılacak bir değişiklik ile 3-5% arası yakıt tasarrufu sağlamanın mümkün olduğu gösterildi [1].

Klasik anlayış: Vites karar haritası

Mevcut arabaların otomatik şanzımanları, aracın hızı ve sürücünün pedala basma şiddetine göre önceden programcılar tarafından belirlenmiş kurala göre vitese karar verir. Örnek bir vites karar haritası aşağıdaki görselde verilmiştir.

Optimal Kontrolcü yaklaşımı

Jilin Üniversitesi’nde ise, yolun eğim ve kayganlık durumu, sürücünün pedala basma şiddeti, araç dinamikleri göz önünde bulundurularak vites kararını bir matematiksel optimizasyon problemine çevirdiler. Arabanın bilgisayarı, her an en iyi vitesin hangisi olacağını matematiksel olarak çözüyor ve o an karar verip uyguluyor.

a) Klasik otomatik şanzıman programı, b) Optimal kontrolcülü şanzıman programı

Elektrikli araçlar üzerinde yaptıkları deneylerde, 3-5% arasında bir yakıt tasarrufu gözlemlediler. Tüm araçları ve senede harcanan miktarları düşününce, ülke ve dünya ekonomisi açısından önemli bir katkı bu.

Optimal kontrolcü yaklaşımı güçlü bir çip gerektiriyor

Klasik anlayışta bir şanzıman yapılacağı zaman, en ucuz mikrodenetleyiciler veya en basit çipler aracılığıyla bu iş gerçekleştirilebilir.

Ancak an be an bir optimizasyon problemini çözmek istediğiniz zaman, matematik problemini hızlıca çözebilecek bir çipe ihtiyaç duyarsınız.

Kaynak:

[1] Guo, L., Gao, B., Liu, Q., Tang, J., & Chen, H. (2017). On-line Optimal Control of the Gearshift Command for Multi-speed Electric Vehicles. IEEE/ASME Transactions on Mechatronics.

2 YORUMLAR

 1. Taha bey,
  Araba teknolojisi alaninda uluslarasi gelismeleri takip ediyorsunuz anlasilan. Bes buyuk sehir 2020’de mazotu yasaklama karari aldi, almanyada stuttgart simdiden yasagi baslatti. Rivayete göre Merkel araba endüstrisine 2020’den itibaren fosil yakitla calisan araba üretimini yasaklamis. Elektroauto teknolojisine göre altyapi calismalari sürüyor. Iskandinav ülkelerinde araba park yerlerinin ceyregi elektroautolar icin ayrilmis durumda, sarj imkani sunuyorlar buralarda. Fakat turkiye avrupadaki bu trendi yine tipipk türk refleksi ile hafife aliyor. Elimizde bor var, arabayi cep telefonu mu sandilar , yok öyle gibi bir yaklasim var .
  Amerikan markasi tesla sektörün liderligini simdiden ele gecirmis gibi. Elektrikli, söforsuz , i_pad gibi araclar konusuluyor. Neredeyse tüm araba firmalari söforsuz arac modeli cikarip test sürüsü yaptilar .
  Bu alandaki gelismeler konusunda kapsamli bir dosya imkaniniz olur mu?
  Makina nühendisi olarak sektörün rüyalarindan da haberiniz vardir mutlaka
  Tesekkür ederiz

  • Değerli Tarhan Bey,

   Teknloloji alanındaki siyasi kararları veya sanayi de neler olduğundan ziyade, akademik dergilerdeki makaleleri takip edip burada duyurmaya çabalıyorum. Bu bahsettiğiniz şoförsüz araç gibi konularda bir iki şey yazmıştım ama daha detaylı bir araştırma yapacağım.. Bu konuda rastladığım şeyleri sizlerle paylaşacağım.

   Teşekkürler değerli yorumunuz için..

CEVAP VER