İnsanın kendini en çok yalnız hissettiği üç dönem tespit edildi..

0

Kaliforniya’daki San Diego Üniversitesi’nden bilim insanları, yalnızlığı araştırdı. 27 ila 101 yaş arasındaki katılımcıların psikolojik durumunu analiz eden araştırmacılar, insanın kendini en çok yalnız hissettiği üç dönemi tespit etti.

İnsan ‘terkedildiği’ hissine kapılıyor mu sorusuna yanıt bulmak için üç anket türü kullanıldı. Uzmanlar, yalnızlık hissinin gerçek bir toplumsal çevreye bağlı olmayabileceğini de vurguladı. Katılımcılarda yalnızlık hissinin en fazla arttığı dönemler 27-30, 55-60 ve 80 yaş aralıkları olduğu görüldü.

Uzmanlar, ilk yaş grubundaki insanların seçtikleri hayat yoluna eleştirel yaklaştıkları, kendilerini akranlarıyla kıyaslama eğiliminde oldukları ve bu yüzden çevrelerindeki insanlardan ‘uzak durduklarını’ belirledi. İkinci yaş grubunda ise, 55 yaşından sonra insanların ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaştıkları ve kendilerini izole hissettiklerini tespit etti. Uzmanlara göre 80 yaşından sonraki yalnızlık hissi ise yakın akraba ve arkadaş kayıplarından kaynaklanıyor.

Araştırmacılar ayrıca katılımcıların fiziksel ve zihinsel sağlığını da değerlendirdi. California San Diego Üniversitesi’nde psikiyatri ve sinirbilim profesörü Dilip Jeste, “Bilgelik, çeşitli bileşenlere sahip bir kişilik özelliğidir.” diyor. Bunlar arasında empati, şefkat, kendini yansıtma yeteneği ve karar alma ve çeşitli fikirleri kabul etme yeteneği sayılabilir.

Yalnız olan insanlar, daha az iyimser ve daha düşük esnekliğe ve daha düşük zihinsel iyiliğe sahip. Araştırmacılar tam olarak nedenini söyleyemiyorlar ancak Jeste, birini ‘akıllı’ yapan davranışların ciddi yalnızlığı önleyebileceğini veya önleyebileceğini söylüyor.

Yalnızlık Araştırması..

CEVAP VER