518 milyon yıllık binlerce fosil..

0

Çin’in güneyindeki Hubei eyaletindeki Danshui nehrinin yakınlarında yaklaşık 518 milyon yıllık olduğu düşünülen binlerce fosil bulundu. “Son 100 yılın en büyük keşiflerinden biri olduğunu” vurgulayan bilim insanları, elde edilen kalıntıların yarısından fazlasının “keşfedilmemiş türlere” ait olduğu belirtti.

Euronews’in aktardığına göre söz konusu fosillerin günümüzden 545 milyon yıl önce başlayan ve 495 milyon yıl önce sona eren Kambriyen dönemine ait olduğu tespit edildi. Paleontologlar fosillerin büyük oranda mercanlar, süngerler, denizanası ve çamur ejderhaları adı verilen küçük omurgasızlardan oluştuğunu aktardı.

Bilim insanları, normal şartlarda yumuşak dokulu canlıların bu şekilde fosilleşme ihtimalinin çok düşük olduğunun altını çizdi. Söz konusu canlıların bir fırtına sonucu, ani olarak tortu altında kaldığı ve bu sayede çok iyi korunduğu tahmin ediliyor.

Araştırmayı sürdüren ekibin başındaki isim Profesör Şingliang Zhang, fosillerin “canlıların kökenine dair çok önemli bir kaynak” olacağını açıkladı. Araştırmacılar, fosil kayıtlarındaki boşlukları doldurmaya yardımcı olacak olan keşfin, olağanüstü iyi korunmuş fosilleri ile ünlü Kanada Kayalık Dağları’ndaki Burgess Shale bölgesi açısından önemli olduğunu belirtiyor.

Bölgede kazı çalışmaları devam ederken, 20 binden fazla fosilin toplandığı ve bunlardan ancak 4 351’inin incelendiği belirtildi. Araştırma ekibi geri kalan fosillerin türlerini belirlemeye çalışıyor.

CEVAP VER