En Yardımsever Halklar

0

Her yıl yayınlanan ve yüzden fazla ülke halkının yardımlaşma eğilimleri hakkında bilgi veren Dünya Bağış Raporuna göre en çok yardım yapan ülke son iki yılda olduğu gibi bu yıl da Myanmar oldu. Onu Amerika Birleşik Devletleri ve Avusturalya izliyor.

İngilitere’de bulunan Yardım Kuruluşları Vakfı (Charities Aid Foundation – CAF) Gallup’a yaptırdığı çalışmanın sonucu olarak Dünya Bağış Raporunu açıkladı. Yardımlaşmayı tanımadığın bir insana yardım etmek, maddi bağışta bulunmak ve gönüllü hizmette bulunmak üzere üç başlıkta tanımlayan rapora göre en çok yardım eden ülke Budizm’in yaygın olduğu Myanmar oldu. Sıralama şöyle:yardimlasma

Bu yıl ilk defa insanların yarısından fazla tanıdıkları birine yardım etmiş. Tanımadığı birisine yardım edenlerin en fazla olduğu ülkeler ise savaş sıkıntısı yaşayan ülkelerin olduğu görülüyor. Listenin birinci sırasında yüzde 81’lik oranla IŞİD’le savaşan Irak bulunuyor. İkinci sırasında ise iç savaş yaşayan Libya var. Bu bulgu zor zamanlarda insanların dayanışmasını gösteriyor.

yabanci-yardimGönüllü çalışmaya katılımda ise yüzde 60 katılımla Türkmenistan en başta bulunuyor. Onu sırasıyla Myanmar ve Endonezya takip etmekte. Maddi bağışta bulunma kategorisinde ise halkın yüzde %91’inin bağışta bulunduğu Myanmar birinci sırada bulunuyor. Ondan hemen sonra yüzde 75 oranı ile Endonezya takip ediyor.

bagis

Türkiye bu sene raporda yer almadı. En son Türkiye’nin de içinde bulunduğu rapor 2014 yılında yayınlanmış. Türkiye’nin oradaki sıralaması 135 ülke arasında 128, yani sondan sekizinci. Bu sene 140 ülke arasında en kötü durumda olan Çin.

Rapor her ülkeden ortalama bin kişi ile yüz yüze veya telefon ile yapılan anketler sonucu oluşturuldu.

 

CEVAP VER