Halep’ten bir çocuk çığlığı: Bu gece ölebilirim

0

Bana al-Abed 7 yaşında bir kız çocuğu. Beşşar Esad’ın Baas rejimi ile ittifak halindeki Putin Rusyası’nın bütün dünyanın gözleri önünde yoğun ateş ve bombalar altında bıraktığı Halep’te ailesiyle birlikte yaşıyor.

İngilizce öğretmeni olan annesinden öğrendiği İngilizcesi ile her gün dünyaya Twitter üzerinden mesajlar gönderiyor. (Twitter hesabı şu: @alabedbana).

New York Times gazetesi yazarı Nicholas Kristof’un bugün sütununa taşıdığı bazı mesajları yürek yakıcı cinsten. Suriye’de yaşayan çocukların iç-savaştan nasıl etkilendiğini gösteriyor çünkü.

Pencereden bakarken bombaların düştüğünü hem düşerken çıkardığı sesten hem de Bana’nın kulaklarını tıkadığı görüntüsünden anladığımız bir küçücük video da eklenmiş mesajına. Altında şunlar yazılı: “Bu gece öleceğim diye çok korkuyorum. Bu bombalar beni öldürecek.”

Bir yıl önce bombalar okulunun tepesine düşmüş…

Bana "Bu arkadaşımın evi. O öldü, onu o kadar özlüyorum ki..." diyor
Bana “Bu arkadaşımın evi. O öldü, onu o kadar özlüyorum ki…” diyor

Bir başka mesaj komşuları olan bir kız çocuğuyla ilgili. Bana’nın Arkadaşı. Savaşta hayatını kaybedenlerden. Bir gün önce mi ölmüş, bir hafta önce mi? Belirtmemiş Bana. Ama bir şeyi bilmemizi istiyor: Arkadaşını çok özlediğini…

Annesi, NYT yazarına, “Kızım çok zayıf” mesajını göndermiş; “Eğer sağ kalırsak yarın da mesaj gönderirim” diye ekleyerek…

Kristof’un ‘Westernblot’ imzasını kullanan bir okuyucusu yazara şu notu geçmiş: “Aman Allah’ım, yoksa sonunda sizin de mi kafanıza taş düştü de bunları yazabildiniz?”

Nihayet birisi başkalarının görmemizi istemediği gerçekleri görmüş ve yazmış işte.

CEVAP VER