Putin Moldova ve Bulgaristan’da seçim kazandı, Ermenistan’la ortak ordu kuruyor..

0
Litvanya'dan bir duvar resmi..

ABD’deki seçimden en fazla sevinç duyanlar.. Hayır Amerikalılar değil, Ruslar.. Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Putin yanlıları ABD’de kendi adayları kazanmış gibi seviniyorlar..

Aslında Ruslar Salı gününden bu yana üç seçim sevinci yaşıyorlar.

Salı günü Trump kazandı; Pazar günü de Moldova ile Bulgaristan’da yine Putin’in desteklediği adaylar cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ipi göğüslediler.

Moldova’da Igor Dodon, Sosyalist Parti adayı olarak girdiği seçimde AB-yanlısı rakibine karşı kazandı.

Bulgaristan’da da Rusça konuşan Roumen Radev, Moskova ile bağları yeniden kurma gerektiği tezini savunduğu seçimden muzaffer çıktı. Radev de Bulgaristan Sosyalist Partisi adayıydı.

Bu seçimlerin sonuçları, bir bölümü AB ve NATO üyesi olmuş (Bulgaristan öyle), bir bölümü üye olmayı bekleyen Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerindeki siyasi hayatı sarsacak önemde…

Rusya Devlet Başkanı bugün de Türkiye’yi yakından ilgilendiren bir hükümet genelgesini onayladı: Rusya ve Ermenistan, silâhlı kuvvetlerini birleştirerek, ortak bir ordu kuracaklar.

Ortak ordunun temel görevi, iki ülkenin sınırlarını korumak olacak.

Kurulan ortak ordunun komutanı Ermenistan Silâhlı Kuvvetleri tarafından atanacak.

Barış zamanında ortak ordunun komutanı emirlerini Ermenistan Genelkurmay’ından alacak; savaş zamanında ise Rusya’nın güney kolordusunun veya Ermenistan Genelkurmayı’nın emrine girecek.

İki ülkenin ortak ordu kurması kadar, bu amaçla çıkarılan genelgenin ‘savaş zamanı’nı da öngörüyor olması dikkat çekici.

Kaynak: Moscow Times

CEVAP VER