Tunus geçmiş yanlışlıklarla da olması gerektiği gibi hesaplaşıyor..

0

Biz bir türlü geçmişle hesaplaşmamızı yola koyamadık, ama son diktatöründen 2011 yılında kurtulmuş Tunus bunun mekanizmasını bulmuş: Hakikat ve Haysiyet Komisyonu…

Tunus’un otoriter devrik lideri Zeynelabidin Bin Ali yıllarında (1987-2011) hak ihlallerine maruz kalan Tunuslular, mağduriyetlerini özel bir komisyona açık bir şekilde iletiyorlar.

Bu adım 2011 yılında gerçekleşen ve Bin Ali yönetimini bitiren demokratik devrimden sonra ortaya çıkan ve giderek artan gerginliği gidermek adına iyileştirici bir gelişme olarak görülüyor.

2013’te ilk kuruluşundan bu yana Hakikat ve Haysiyet Komisyonu’na 62.000’den fazla şikayette bulunulurken, ilk kamuya açık duruşma Perşembe günü televizyondan canlı yayınlanacak.

Başvurulan şikayetler arasında polis işkencesi, yolsuzluk ve hatta cinayet yer alıyor. Komisyon nihai tazminat ve cezayı belirlemek için her bir davayı ayrı ayrı araştırıyor.

Ancak komisyon ile Tunus hükümeti arasında anlaşmazlıklar da bitmiş değil. Çünkü hükümette Bin Ali’yi eleştirenler yanında uzun yıllar devrik lider Bin Ali yönetiminde görev almış siyasetçiler de bulunuyor.

Bilindiği gibi Tunus’ta yıllarca süren yolsuzluk ve hak ihlallerinin yarattığı öfke ve kızgınlık, Arap dünyasında ayaklanmalara yol açan  ‘Arap Baharı’ diye bilinen protestolara neden olmuş, Bin Ali 2011 yılındaki o devrimci ayaklanmalarda ülkeden kaçmıştı.

Kaynak: Fox News

CEVAP VER