İngiliz Economist tanıyı koydu: Batı ülkelerinde siyasette katı milliyetçilik yükseliyor..

0

The Economist son yıllarda Avrupa’da ve Amerika’da meydana gelen sürpriz seçim sonuçlarını, ülkelerin evrensel ve sivil-milliyetçilikten, kan, toprak ve etnik temelli milliyetçiliğe doğru kaydıklarının işareti olduğunu ifade ediyor.

Economist’e göre, Şovenist sayılabilecek Donald Trump’ın ABD başkanı seçilmesi, İngiltere’nin aşırı sağcı milliyetçi partisi UKIP’ın ve lideri Nigel Farage’in yükselişi, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması ve UKIP’in bunda oynadığı aktif rol, milliyetçi söylemlerin halk nezdinde kabul görmeye başladığının göstergeleri.

Yaklaşmakta olan Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Farage gibi etnik ve toprak temelli milliyetçi fikirlere sahip olan Marine Le Pen’in Fransa’daki artan popülaritesi ve seçimi kazanma şansı ise milliyetçi söylemlerin insanlar tarafından tutulmaya devam ettiğinin kanıtı.

Le Pen’in, seçilmesi halinde, Frexit ile Fransa’nın AB üyeliğini sonlandırmak için konuyu referanduma götüreceğini söylemesine rağmen Fransa’dan aldığı destek de, milliyetçi cephenin dünyada yükselişinin bir emaresi.

Kaynak: Economist

CEVAP VER