Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Esad hakkındaki sözleri… Rus Dışişleri: Anlaşmanın üzerinde Ankara’nın imzası var

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye Devlet Bakanı Esad’a ilişkin açıklamalarını değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, “Suriye’de askeri çözümün olmadığı söylenen anlaşmada Ankara’nın imzası var” dedi.

Haftalık basın toplantısını düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Suriye’ye (Devlet Başkanı Beşar) Esad’ın hükümdarlığına son vermek için girdik” sözlerine ilişkin soruları yanıtladı. Zaharova, Erdoğan’ın söz konusu açıklamasıyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Hem Suriye krizinin çözümü hem de Türkiye ile ikili ilişkilerimiz bağlamında, resmi düzeyde varılan ya da Türk liderliği ile doğrudan varılan anlaşmalara bağlıyız. Konuyu çok fazla gürültüye sebep olması nedeniyle inceledik. Anladığım kadarıyla bu açıklamalar doğrudan alıntı şeklinde değildi. Biz Ankara’nın defalarca yaptığı açıklamalara ve Türkiye liderinin (Erdoğan) kamuoyu önünde yaptığı açıklamalara itibar ediyoruz, ki bu açıklamalar bu ülkenin (Türkiye) katılımcısı olduğu anlaşmaların temelinde yer alıyordu. Bahsettiğim yalnızca Moskova ve Ankara arasındaki anlaşmalar değil, Türkiye’nin de dahil olduğu Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun imzaladığı belgelerden de bahsediyorum. Hiç şüphe yok ki Suriye krizinin sona ermesi için barışçıl çözümden başka hiçbir yöntem yok. Zira Suriye’deki durumun askeri çözümü yok.”

peskov

Peskov: Erdoğan’ın laflarının Moskova-Ankara ilişkilerini nasıl etkileyeceğini konuşmak yersiz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ‘hükmüne son vermeyi’ amaçladıkları biçimindeki açıklamasının Moskova’nın görüşleri ile uyumlu olmadığını belirtip, Ankara’nın bu konuyla ilgili bir açıklama vereceğini umduklarını söyledi.

Peskov düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’ın açıklamasını değerlendirmesi istenince şu ifadeleri kullandı: “Açıklama gerçekten beklenmedikti. Bu, çok ciddi bir açıklama. Açıklama, öncekilerle çeliştiği gibi, silahlı güçleri Suriye’de meşru biçimde bulunan tek ülke olarak bizim durumu anlayış biçimimizle de çelişiyor. Biz Suriye’nin meşru hükümetinin talebi üzerine oradayız. Bunu anlamak çok önemli.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Suriye Devlet Başkanı Esad’ın ‘hükmüne son vermeyi’ amaçladıklarını açıklamasını hakkındaki sorulara yanıt veren Kremlin Sözcüsü Peskov, “”Burada varsayımsal muhakemeler yapmak yersiz” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, düzenlediği basın toplantısında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hakkındaki açıklamasının, Moskova-Ankara ilişkileri üzerindeki olası etkililerine ilişkin bir soru karşısında, “Burada varsayımsal muhakemeler yapmak yersiz” dedi.

Peskov değerlendirmesine şöyle devam etti: “Böyle bir açıklama yapıldı, bu açıklamayı tüm dünyada duydular. Türkiye bizim partnerimiz olduğu için ülke liderlerimiz (Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin) son derece yoğun ve güvene dayanan bir temas içerisinde. Fakat bu açıklama bizim için yeniydi. Bu nedenle herhangi bir yargıya varmadan önce bu pozisyonun bir açıklamasını almayı umuyoruz.

Kaynak: Sputnik

CEVAP VER