Nihayet Suudlu bir erkek, bir prens “Kadınlar araç kullanabilir” çıkışı yaptı.. Prens Alwaleed Tallal..

0
Suudlu kadın.. Şoförlük yapıyor.. ama birazdan tutuklanacak..

Suudi Arabistan’da kadınlar araç kullanamıyor, bir yerden diğerine ya bir yakınlarının ya da ücretle çalışan erkek bir şoförün kullandığı araçlarla seyahat edebiliyor.

Başka ülkelere gittiklerinde tek başlarına araç kullanabilen Suudlu kadınlar kendi ülkelerinde de bunu yapabilme mücadelesi veriyor, ama başarılı olamıyorlar.

Yasağı delmeye çalışan kadınlar hapse de atılıyor.

Ülkenin en zengin işadamlarından biri de olan Prens Alwaleed bin Talal, bir erkek ve üstelik Kraliyet Ailesi mensubu olarak, “Tartışmayı bırakın: Kadınların araç kullanma vaktidir” mesajıyla herkesi şaşırttı.

Prens, Amerikan City Group ile Euro Disney theme park’ın da içinde bulunduğu milyar dolarlık bir iş hayatının içinde.

Servetini hayır işlerine vakfetmesiyle de meşhur Alwaleed.

Yalnız Twit atmakla yetinmedi Prens, kadınların toplum hayatında merkezi rolleri olduğunu, kendi ülkelerinde dinin öğretilerine de ters bir uygulamaya maruz kaldıklarını belirten bir açıklama da yayınladı.

Ülkede geniş çaplı reformlar yapması kendisinden beklenen Veliaht Prens Mohammed bin Salman kadınların araç kullanması konusunda tereddütlü.

“Şimdiye kadar toplum ikna olmuş değil.. bunun Suud toplumunun kararına kaldığını vurgulamak isterim” demiş Mohammed bin Salman…

Kaynak: Daily Star, Lübnan

 

CEVAP VER