Avrupa Birliği de savaşlı bir dünyaya hazırlanıyor gibi.. askeri harcamalarını arttırmayı düşünüyor..

0

Avrupa Birliği yetkilileri 30 Kasım 2016 Çarşamba günü askeri harcamalarını arttırma planları olduğunu duyurdu. Gerekçeyi de komisyon başkanı Jean-Claude Juncker söyledi: “Eğer Avrupa kendi güvenliğini sağlamazsa bunu başka kimse yapmaz”.

Bu kararlarının altında iki büyük neden bulunuyor:

  • ABD’nin NATO üyesi ülkeler ile ilgili tutumu: NATO harcamalarının büyük bölümünü ABD üstleniyor (%70 kadarı). Obama yönetimi, AB’nin askeri harcamalarını arttırmasını beklediğini belirtmişti. Trump ise seçim kampanyasında “Eğer Avrupa’ya saldırı olursa, onlara desteğimiz NATO için harcadıkları para kadar olacaktır” demişti. Her ne kadar seçildikten sonra NATO’ya bağlı kalacağını ifade etse de, bu AB’de güvensizlik yarattı.
  • Ekonomik etkenler: Avrupa ekonomisinde durağanlık bir süredir mevcut. Büyüme hızını arttırmayı hedefliyorlar. Savunma sanayisinde oluşturulacak bütçenin, ekonomide bir canlandırma yaratacağı düşünülüyor.

Avrupa Birliği üyesi ülkeler geçen yıl toplamda 200 milyar Euro savunma harcaması yaptı. Ancak Avrupa Birliği’nin doğrudan bir savunma bütçesi yok. Konuşulan plana göre, Avrupa Birliği ilk pilot yılda ekstra 100 milyon Dolar, bir sonraki yıl ekstra 530 milyon Dolar, savunma sanayii araştırmaları için ayıracak.

Planın ikinci ayağı, yukarıda bahsedilen araştırma bütçesinin 10 katını da, üye ülkelerin silah geliştirme ve almalarına yardımcı olmak için oluşturmak. Bu planın sonunda bir “Avrupa Birliği Ordusu” hedeflenmediğini vurgulasalar da, Avrupa kulislerinde böyle bir orduya ihtiyaç var mı konusu tartışılıyor.

Sorunlar:

  1. Litvanya ve Polonya’lı politikacılar, böyle bir bütçe yerine NATO’yu güçlendirmek için bütçe ayırmanın daha faydalı olacağını düşünüyorlar. Sebebi ise Orta ve Doğu Avrupa’da yükselen Rusya korkusu.
  2. Bir diğer pürüz ise, AB’den ayrılmayı düşünen İngiltere’nin bahsedilen plandaki durumunun ne olacağı.

Planın detayları bu aralık ayında görüşülecek.

Kaynak: New York Times

CEVAP VER