Türkiye Şanghay 5’lisi alternatifini düşünedursun.. Org. İlker Başbuğ Şanghay’daydı.. Üniversitede konuştu..

0

Eski Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ yanında bir heyetle Çin’in önemli kenti Şanghay’daydı.

Başbuğ, emekli Orgeneral Bilgin Balanlı, emekli Koramiral Kadir Sağdıç, bilişimci Murat Başbuğ ve Aydınlık gazetesi yazarı Rafet Ballı’dan oluşan heyet, İstanbul’a döndü.

Heyetin Yyurda dönüşünde Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, Org. Başbuğ, Çin’de üniversite ve düşünce kuruluşlarıyla görüşmeler yaptıklarını anlattı.

Bir hafta süren ziyarette özellikle Türkiye’nin görüşlerini net olarak aktardıklarını dile getiren Başbuğ, Türkiye’de herkesin bölünmüşlüğe değil, bütünleşmeye yönelik adım atması gerektiğini, ancak bu şekilde toplumun geleceğe olan güveninin artacağını söyledi.

‘TÜRKİYE BU SORUNLARIN ÜSTESİNDEN GELECEKTİR’

“Çin’deyken Türkiye’deki gelişmeleri de takip ettik. Maalesef haberlere bakıyorsunuz Adana’da bir yurtta yangın olmuş. Öğrencilerimizi kaybediyoruz. Terör devam ediyor, diğer olaylar var. Tabii mutlaka Türkiye bu sorunların üstesinden gelecektir. Ümitsizliğe yer yok. Burada önemli olan, toplumu yönlendiren, toplum üzerinde etkili olan herkesin ülkeyi bölünmeye, bölücü ayrışmaya değil bütünleştirmeye götürecek şekilde konuşması ve davranışlarını o şekilde yönlendirmesidir.”

Çinliler heyetten PYD konusunda somut kanıt ve bilgiye ihtiyaçları olduğunu söylemişler.

Kaynak: Sputnik

CEVAP VER