Winston Churchill de lâfazanlıktan sıkılmış olmalı ki.. Bakın bakanlarına ne talimatı vermiş?

0

İngiltere’de en kritik dönemlerde önemli görevlerde bulunmuş, 2. Dünya Savaşı yıllarında başbakanlık yapmış Winston Churchill’in, 1940’da, başbakan iken, birlikte çalıştığı kadrosuna talimatını, İngiltere Dışişleri Bakanlığı bugün yayımladı.

Churchill, kendisine gönderilen raporların dilinden ve uzunluğundan sıkılmış olmalı ki, hem uzatmayın, kısa kesin, hem de lâfı eğip bükmeyin diyor.

Talimatın metni şu:

İşimizi görebilmemiz için hepimizin bir çok belge okumamız gerekiyor. Hemen hepsi çok uzun. Enerjimizin önemli noktalar üzerinde yoğunlaşması gerekirken, bu durum vakit kaybına yol açıyor.

Meslektaşlarım ve kadrolarının raporları kısa tutmalarını istiyorum.

(i) Amaç, kısa, anlaşılır paragraflardan oluşan ve ana noktaları vurgulayan bir rapor olması.

(ii) Rapor karmaşık unsurların veya istatistiklerin ayrıntılı tahliline dayanıyorsa, bunu ‘Ek’ bölümüne bırakmalı.

(iii) Bazen fırsat, tam kapsamlı bir rapor yerine sadece başlıklardan oluşan kısa notlarla daha iyi sağlanabilir; gerekirse sözlü olarak konu genişletilebilir elbette.

(iv) Gelin “Şu noktaları da akılda tutmak önemli olabilir” veya “Uygulamaya koymak üzere şunun da unutulmaması gerekir” gibi gereksiz lâfları bütünüyle terk edelim ve onlar yerine tek bir sözcük kullanalım. Meramı iyi anlatan kısa bir sözü, isterse yazılı dile uygun düşmesin, kullanmaktan çekinmeyelim.

Benim burada çerçevesini çizdiğim türden raporlar, ilk başta daha önce alışılmış resmi jargonla mukayese edilince kaba gelebilir; ancak vakit kazandırıyorsa bu önemlidir ve gerçek noktaların vurgulanarak yazılmış bir metin düşünceyi de daha berrak hale getirecektir.

W. S. C.

Churchill'in talimatı: Uzatmayın..
Churchill’in talimatı: Uzatmayın..

CEVAP VER