Almanlar MİT’e takmış görünüyor… Alman istihbaratı ile bu hafta yapılacak istişare toplantısını MİT iptal etti..

0
BfV: Almanya Anayasayı Koruma Teşkilâtı binası; Köln..

Bizde gazetelerde tık yok, ancak Alman medyası günlerde konuyu işliyor: Almanya Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) kendi topraklarındaki faaliyetlerinden rahatsız.

İki ülke istihbaratının zaman zaman yaptığı istişare toplantılarının sonuncusu, MİT tarafından son anda iptal edildi.

Alman ARD-1 televizyon kanalının tagesschau.de adlı haber portalında yayınlanan haberde, MİT’in Almanya’daki faaliyetlerinin muhalefetin yanı sıra federal hükümeti de endişelendirdiği ifade ediliyor. İç istihbarat kurumu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı’na ait bir belgeye dayandırılan habere göre, teşkilat MİT’in Almanya’da yanlış bilgi yayarak kamuoyunu manipüle etmesinden endişe ediyor. Bu nedenle, MİT’in istihbarat faaliyetlerinin soruşturulması talep ediliyor.

Haberde, MİT tercümanlar vasıtasıyla Alman makamlarının bilgilerine ulaşmaya çalıştığı iddia ediliyor. Bu nedenle Alman iç istihbarat birimi Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın (Verfassungsschutz) bu konuyla ilgili özel bir birim oluşturduğu belirtiliyor.

Ayrıca Federal Meclis İçişleri Komisyonu’nun da gizli bir oturumda MİT’in faaliyetlerini ele aldığına dikkat çekiliyor.

Kaynak: Deutsche Welle

Die Welt gazetesinin Federal İçişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Türkiye, MİT ve Alman Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) arasında bu hafta içerisinde yapılması planlanan istişare toplantısını iptal etti.

Kaynak: DW

CEVAP VER