Avusturya ve İtalya’da sandık bugün Türkiye’yi zora sokacak birer sonuç çıkarır mı? “O da ne?” diye sormayın..

0
Solda Reniz, sağda Hofer

Avrupa siyasetinde bir şeyler pişiyor ve bizler başımızı çevirip bakmıyoruz bile…

Bugün iki avrupa ülkesinde halk sandık başına gidiyor..

Avusturya’da ismi Özgürlük olan, ancak eski SS (Nazi) subayları tarafından kurulmuş partinin lideri Norbert Hofer cumhurbaşkanı seçilirse aşırı sağcı biri ilk kez bir Avrupa ülkesinde en yüksek görevi seçimle üstlenmiş olacak.

Birkaç ay önce yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini rakibine kaptırmış, ancak Seçim Kurulu’nun kendi hataları sebebiyle seçimin yenilenmesine karar vermesiyle yeniden şansı yakalamış olan Hofer, yalnız ırkçılık kokan söylemlere sahip değil, doğrudan ‘İslâm düşmanı’ sayılacak görüşleri de var..

Avusturya’da Hofer’in rakibi Alexander Van der Bellen Yeşiller Partisi’nden, ancak seçime bağımsız olarak katılıyor.

İtalya’da, Başbakan Matteo Renzi, durduk yerde bu referandum işini ülkenin başına çıkardı ve eğer sandıktan “Evet” çıkmazsa istifa edeceğini de açıkladı.

Referandum ile Senato’nun yetkilerini kısmayı ve yerel yönetimleri hizaya getirmeyi amaçlıyor Renzi; kırtasiyeciliği azaltacakmış bu yolla.

İstifa ederse seçime gidileceği kokusunu alan rakip partiler, özellikle aşırı görüşlere sahip olanlar, 5 Yıldız ve Kuzey Ligi, bu referandumu ülke için kader olayı haline getirdiler.

Donald Trump’ın ABD’de sandıktan çıkmasından sonra onun temsil ettiği çizginin daha da sağında yer alan siyasilere gün doğmuşa benziyor.

İtalya’dan “Hayır”, Avusturya’dan “Hofer” sonucunun çıkmasını.. Eğer sandık bu sonuçları verirse, gelecek yıl sandık başına gidilecek Fransa’da Marine Le Pen’in başkanlık rüyası takip edecek.

Sandıktan Hofer ve ‘Hayır’ çıktığı taktirde bundan en fazla etkilenecek ülkelerin başında Türkiye geliyor.

Acaba sonucun öyle olmayacağı düşündüldüğü için mi, yoksa aldırılmadından mı, kimsenin bugün Avusturya ve İtalya’daki sandıklarla ilgilendiği yok.

Kaynak: Financial Times

CEVAP VER