Avrupa ve ABD’de meydana gelen siyasi gelişmeleri Kemal Derviş de yorumladı: “Elitler halkı anlayamadı..”

0

2000’li yıllara doğru Türkiye’de siyasetin içinde de yer almış, daha sonra UNDP başkanlığını üstlenmiş olan Kemal Derviş, nicedir sürdürdüğü sessizliği bozdu.

Avrupa’da İngiltere’nin AB’den çıkma yönünde iradeye yol açan referandum ile ABD’de başkanlık seçimini Donald Trump’ın kazanmasının sebeplerini iredeledi Derviş.

Dediği şu: Akademik hayatta, iş dünyasında ve medyada köşe başlarını tutmuş olan elitler, her yerde, daha az eğitimli gruplara kulaklarını tıkadılar ve bildiklerini okudular. Elitlerin bu tavırları dünyada yaşanmaya başlanan şaşırtıcı sonuçların doğmasına zemin hazırladı.

Elitler her yerde iyi eğitimli ve zengin; küreselleşmenin nimetlerinden en fazla onlar yararlanıyor. Buna karşılık, ABD’de Trump’ı seçen, İngiltere’de AB’den çıkma yönünde oy kullananlar ise küreselleşmeden yeterince yararlanamadıkları için tepkilerini böyle dile getirmekteler.

“Elitler” diyor kemal Derviş, “Kazan-kazan fantezisiyle liberal demokrasiyi bu noktaya getirdiler; bundan sonra kitleleri daha fazla kapsayıcı bir yaklaşım bulamazlarsa hep kayıp-kayıp yaşamaya devam edebilirler…”

Kaynak: Project Syndicate

CEVAP VER