Dünya Genelinde Genç Sürücü Sayısı Azalıyor

0
1987'de Ankara'da doğdu. Bilkent Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde lisans ve yüksek lisansını, Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü'nde doktorasını tamamladı. Halen, Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü'nde öğretim elemanı olarak görevini sürdürmektedir.
Elde edilen son verilere göre gençlerin otomobil sürmeye olan ilgileri giderek azalıyor.

Sadece İngiltere’de, 2007’de yeni ehliyet almak için başvuran gençlerin sayısı 16.000 civarındayken; bu sene 4.650’ye düşmüş. 10 yıl gibi bir süre için ciddi bir düşüş olarak yorumlanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde de durum pek farklı değil. Michigan Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre ehliyetli genç sürücü sayısı her geçen gün azalırken, ileri yaştaki ehliyetli insanların sayısı yüksek kalmaya devam ediyor.

Yaş gruplarına göre yıllar içindeki ehliyetli sürücülerin yüzdeleri.
Yaş gruplarına göre yıllar içindeki ehliyetli sürücülerin yüzdeleri. (ABD nüfusu nezdinde)

Bu durumun başlıca sebepleri arasında son yıllarda medyanın otomobilleri çevre düşmanı olarak lanse etmesi ve büyük şehirlerdeki trafik yoğunluğu gibi konu başlıkları yer alıyor.

Ayrıca gelişmekte olan ülkelerde artan toplu taşıma olanakları ve gelişmiş ülkelerdeki UBER gibi alternatif ulaşım yöntemleri de gençlerin ehliyet alma gerekliliğini azaltıyor.

 

CEVAP VER