İngilizler’in Hakan Fidan’ı Alex Younger: “Halkımızın değerlerine bağlıyız, yasalara da uyarız”

0

Yakın zamana kadar İngiliz istihbarat biriminin başında bulunan kişinin ismi kitlelerden saklanırdı.

Adam göreve gelir, uzun yıllar kalır, herkes onu ‘C’ (Si okunuyor) diye anar, kimse gerçek adını telaffuz etmezdi.

Komşuları bile güvenliklerini ona teslim etmiş olduklarını bilmezdi.

Stella Remington’a kadar..

İlk kadın MI6 başkanı olarak gelmeden (1992) isminin açıklanmasını istedi. Ayrıldıktan (1996) sonra hem yaşadıklarını anlatan bir anı kitabı (Open Secret) yazdı, hem de yine kendi ismiyle gerilim romanları kaleme alıyor (sonuncusu: Breaking Cover., 2016).

Onun sayesinde MI6’in başında bugün kimin bulunduğu biliniyor: Alex Younger…

Alex Younger: MI6

2014’te atanan Alex Younger da bugün başka bir ilki gerçekleştirdi: Kamuoyunun karşısına çıktı.. bir konuşma yaptı.. ve MI6’in içerisinden görüntüler içeren bir film de gösterdi..

Konuşmasının ilk bölümü, bekleneceği üzere, başında bulunduğu örgütün propagandasına ayrılmış gibiydi. “Gerçek anlamda global bir istihbarat örgütü bizimki” dedi. Uzun kulaklar örgütü denilebilecek GCHQ ile ve ülkenin iç istihbaratından sorumlu MI5 ile işbirliğinin mükemmel olduğunu anlattı.

Mükemmellik.. “Bunu günümüzün teknolojik imkânları sayesinde sağlabiliyoruz” da dedi Younger.

John LeCarre gibi romancıların eserlerinden zihinlerde kalan MI6 ajanı kimliğinin gerçeğe tam oturmadığını da söyledi Younger; “Standart bir ajan kimliği yoktur, MI6 olarak en iyi kabiliyetleri içimize almak zorundayız; hangi arka-plandan olursa olsun” da dedi.

Daha önemli sözleri sona saklamış Younger: “Eğer savunma görevini üstlenmiş olduğumuz ülkemize ait değerleri biz çiğnersek.. onları koruma adına bile bunu yapıyor olsak.. kaybolduk demektir… Burada, MI6’de, ne yapıyorsak halk adına yapıyoruz. Görevimizin en önemli parçası halkın güvenini kazanmaktır. Savunduğumuz değerlere tam anlamıyla uyduğumuz.. yasaların milim dışına çıkmadığımız.. işte bunun güvenini halkımıza vermek zorundayız..”

Herhalde bugün yapılan bu konuşmayı buraya neden aldığımızı anlamışsınızdır..

MI6’in bizdeki mukabili olan MİT’in de böyle davranmasını bekliyoruz.

Modern teknolojiye sahip olduğunu biliyoruz MİT’in; ama TBMM Komisyonu 15 Temmuz darbe girişimi hakkında bilgisine başvurmak istediğinde, Younger’ın MİT’teki mukabilinin de, ‘halkın güveni’ne özen gösterdiğini belli etmesi gerekir diye düşünüyoruz.

CEVAP VER