Rusya ve İran arasındaki işbirliği Afganistan’da da endişe konusu.. Özellikle Taliban’la temasları..

0
Armed Afghan villagers raise their weapons as they vow to defend their village against the Taliban in Sor Kandaw village, Dur Baba district of Nangarhar province on May 21, 2012. Taliban fighters are being pushed out of some areas in eastern Afghanistan by local militias defending their villages, according to local leaders. AFP PHOTO/Noorullah ShirzadaNoorullah Shirzada/AFP/Getty Images

 

Afganistan Senatosu, Taliban üyeleriyle İran ve Rusya arasında artan askeri bağların soruşturulacağını açıkladı.

Afganistan Senatosu başkanı Fazal Hadi Müslimyar, “Taliban’la Rusya ve İran arasında işbirliğine dair kanıtının bulunduğunu” söyledi. Ona göre, Taliban’ın yabancı bağlantıları “endişe verici” boyutlarda.

Soruşturma, NATO’nun Afganistan misyonu lideri olan Amerikalı General John Nicholson’ın hafta sonu yaptığı, Taliban’ın Rusya ve İran’la olan bağlantılarının bölgedeki istikrarı engellediği yönündeki açıklamasının ardından geldi.

İran ve Rusya iddiaları reddediyor

İran, Afganistan hükümeti ile yakın ilişkileri bulunduğunu söyleyerek suçlamaları reddetti. İran dışişleri sözcüsü Behram Kasemi, “Taliban unsurlarının İran’da bulunmasıyla ilgili raporlar temelsizdir” dedi. İran’ın karşılıklı çıkarlara dayalı olarak Kabil ile “kardeşçe ilişkileri” olduğunu da sözlerine ekledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Afganistan’daki özel temsilcisi Zamir Kabulov da “Taliban’la Afganistan’daki savaşı ulusal bir ateşkesle sona erdirmek için görüşüyoruz” dedi. Taliban’a silah desteği vermiyor,  fakat Taliban’ın Afganistan hükümeti ile anlaşması için arabuluculuk yapıyorlarmış.

Buna karşılık Afgan milletvekilleri Rusya’nın ülkelerinin  içişlerine karışmalarından memnun değiller.

Senato bu yüzden devreye girdi.

CEVAP VER