İsrail üniversiteleri zaptürapt altına almak, düşünceye sansür uygulamak peşinde..

0

İsrail iktidar partileri, üniversitelerde özgür tartışma ortamını yok etmek ve aydınların sesini kısmak için yol arayışında.

Ha’aretz gazetesinin bugünkü başyazısından öğrendiğimize göre, Başbakan Benjamin Netanyahu’nun hükümetinde koalisyon ortağı iki partinin (Habayit Hayehudi ile Likud’un) önemli isimleri, işgal ettikleri bakanlık koltuklarını, ilgi alanlarına giren konularda ‘sansür’ uygulaması için kullanma çabasındalar.

Habayit Hayehudi’nin lideri de olan eğitim bakanı Naftali Bennett, üniversite ve yüksek öğretim kurumlarında öğrencilerin dersleri dışındaki konularla ilgilenmesini, sınıflarda ideolojik konuşmalar yapılmasını önleyici tedbir peşindeymiş.

Etik konusunda uzmanlığıyla tanınmış Prof. Asa Kashner’i bu amaçla görevlendirmiş Bennett…

“Akademik alan ile politik eylemcilik birbirine karışıyor” yollu şikâyetler geldi diye… O da, “Okuduğu alanla hiçbir ilgisi bulunmayan konularda siyasi vaazlar dinleyeceğine.. öğrencinin eğitim görme hakkını korumak için..” gerekçesiyle sansür uygulama niyetine soyunmuş…

Asıl amaç özgür tartışma ortamını yok etmek olmalı.

Kültür ve spor bakanı Likud’lu Miri Regev ise, ilgi alanından biri ‘kültür’ olduğu için, düşünce ve fikir üretme konusunda müdahaleci bir rol üstlenme çabasındaymış…

Kaynak: Ha’aretz

CEVAP VER