Canlı bomba olacak eylemciler nasıl devşiriliyor? Kimlerden seçiliyor? İşte size taze örnek:

1

İstanbul’da Beşiktaş-Bursaspor maçının hemen sonrasında, Vodafon-Arena’ya yakın iki ayrı yerde patlatılan bombalar, 38 can aldı, çok sayıda yaralı var.

Ölenlerin sayısı daha da yükselebilir..

Henüz kimlerin ve hangi örgütün eylemi yaptığı tam bilinmiyor.

Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş “Oklar PKK’yı gösteriyor” dedi, ama henüz PKK veya TAK adına üstlenen olmadı.

Yakınlarda Türkiye’ye saldırı tehdidinde bulunmuş IŞİD’e (DEAŞ da deniliyor) de mensup olabilir militanlar..

Tevafuk olacak, Amerikan NBC kanalı, dün gece, Brüksel ve Paris saldırılarında parmağı bulunan bir IŞİD eylemcisiyle ilgili program yayınladı.

PKK veya IŞİD, eylemcilerin arka-planı ve zihniyet dünyası açısından, fazla fark etmiyor; bu sebeple programın bir özetini sunuyoruz:

Siyah şapkalı eylemci

Mart ayında Brüksel Havalimanı’nda patlatılan ikiz bombaları taşıyanların sonradan yayımlanan fotoğraflarında siyah şapkalı biri vardı, hatırladınız mı?

Önünde valiz taşıyıcısıyla sakin sakin yürüyen bir adam…

Hemen yanı başında, yine onun gibi araç iten, biraz sonra bombalarını patlatacak iki eylemci…

Eylem sonrasında o siyah şapkalı gizemli adamı bulmak için insan avı başlatıldı.

Fas asıllı Belçika vatandaşı ve ismi de Mohamed Abrini olan o adam 8 Nisan günü Belçika’da yakalandı ve IŞİD’in eylemlere nasıl hazırlandığını, ölümcül misyonları kendisi gibilere nasıl devrettiğini anlattı.

Onun sayesinde saldırılara parasal destek vermiş iki kişi (Zakaria Boufassil ile Mohammed Ali Ahmed) İngiltere’de yakalandı.

Önce adamla ilgili bize tuhaf gelen bilgiler:

Sürekli hırsızlık yapan biri.. Manchester United taraftarı.. kumar tutkunu.. Paris’te ve Brüksel’de terör eylemlerine katılmış başka tiplerin mahalle arkadaşı.. Brüksel’de bir kafe-bar işletiyor..

Paris ve Brüksel’de çeşitli terör eylemlerine katılmış olan Abrini ile arkadaşlarının hepsi adi suçlara bulaşmış gençler…

Abrini IŞİD saflarında savaşmak için 2014 Haziran ayında Suriye’ye koşan ve iki ay sonra orada ölen kardeşinin mezarını ziyarete gitmiş.

Gitmeden önce mahalleden tanıdığı –eylemlere karışmış– Youssef Barzarouj ve Abdelhamid Abaaoud’tan yolculuk hakkında bilgi ve kimden yardım alabilecekse onların telefon numaralarını almış.

Image: Mohamed Abrini
Mohamed Abrini

Abrini Türkiye’den Suriye’ye..

2015 Temmuz’unda uçakla Türkiye’ye gitmiş Abrini… Sultanahmet civarında kalacağı otele rezervasyonunu önceden yapmış.. Havalanında pasaportunu göstererek telefon kartı almış..

İstanbul’dan Adana’ya, oradan da Gaziantep’e geçmiş.. Oradan da Suriye’ye..

Suriye’de Telebyad’a ayak basmış önce, sonra minibüslü biri kendisini Rakka’ya götürmüş..

Orada tanıştığı kişiler kendisine İngiltere’den gereken parayı alabileceği iki telefon numarası vermişler..

Yine Türkiye.. Sonra İngiltere..

Bundan sonrası casus romanları ve filmlerindeki kişilerin temas noktalarıyla nasıl buluştuklarına benzer sahneler…

Kimlikler.. SİM kartları.. Telefonla kim olduğu bilinmeyen muhataplarla şifreli konuşmalar.. Parklarda buluşamamalar, sonra buluşmalar.. Paralar el değiştiriyor.. Birbirinden kuşkulanmalar..

Bar işleten.. kumar bağımlısı.. ‘İslâm Devleti’ eylemcisi..

Londra, Birmingham ve Manchester’da beş kez kumarhanelere uğramış Abrini; sorgusunda polise, “Ben kumarbazım” demiş, “Lille, Essen.. hemen her yerdeki kumarhanelerde kaydım vardır; kumar bağımlısıyım…”

‘İslam Devleti’ adını kullanan ve yöntem olarak terörü seçmiş olan bir örgüt, eylemci olarak Abrini ve arkadaşları gibi âdi suçlara bulaşmış kişileri kullanıyor..

Çoğu zaten polisin gözetimi altındaki kişileri..

Akıl alır gibi değil.

 

Kaynak: NBC News

 

1 YORUM

  1. IŞİD’e (DEAŞ da deniliyor) demişsiniz. Dün bu terör örgütüne ISID diyenler bugün bizim dinimiz adını kullanarak terör diyorlar. bilginize.

CEVAP VER