Suriye’deki tarihi Palmira kenti IŞİD ile Rus-Esad ortak gücünün çatışma sahnesi.. Yeniden..

0

Araplar’ın ‘Tedmür’ dedikleri Suriye’deki tarihi kent Palmira uzun bir süre IŞİD’in (DEAŞ da deniliyor) yönetimi altında kalmıştı.

Dokuz ay önce Esad güçleri IŞİD’i Palmira’dan gönderdi.

Nasıl olduysa, iki gündür IŞİD’in yeniden Palmira’ya döndüğü konuşuluyor.

“Bu nasıl oldu?” sorusuna cevap olarak, “IŞİD’inki taktik çekilmeydi; elemanlarını kent içinde bırakarak çekildi” deniliyor..

Rusya’nın Halep’te Özgür Suriye Ordusu’na yenilgi tattırmak için kuvvetlerini oraya kaydırmasıyla, IŞİD, geride bıraktığı militanları harekete geçirmiş..

Kent içerisinde iki gündür çatışmalar yaşanıyor…

BBC halktan birinden “Kent az çok yeniden IŞİD’in eline geçti” görüşünü ekranına taşıdı.

Buraya kadar aktardığımız bilgiler başta BBC olmak üzere Batı basınından..

Bir Arap kaynak ise, Suriye’deki bir insan hakları grubunun verdiği bilgiye dayanarak, bu sabah erken saatlerde, farklı bir  haber yaydı. Ona göre, Rus uçakları desteğinde, Suriye ordusu, çatışmalar sonunda IŞİD’i Tedmür’den yeniden geri atmış… Bu arada 100 kişi hayatını kaybetmiş…

Arapça bilenler için kısa haber şu:

آعلن المرصد السوري لحقوق الانسان أن “تنظيم داعش إنسحب من مدينة تدمر السورية بعد غارات روسية مكثفة”.

كان المرصد السوري قد اعلن أمس ان تنظيم “داعش” سيطر بصفة شبه كاملة على مدينة تدمر السورية، مشيرا الى ان “داعش” قتل أكثر من 100 عنصر من قوات النظام في تدمر.

Bir ek bilgi:

Tedmür veya Palmira Roma döneminden kalma antik bir kent. IŞİD Tedmür’e girince 1000 küsur yıldan beri korunan tarihi pek çok eseri tahrip etmişti.

Ancak Katar üzerinden İsviçre’ye ulaşan ve Cenevre’de gümrük memurlarının el koyduğu  3. ve 4. yüzyıldan kalma bazı tarihi eserlerin Palmira kaynaklı olduğu sanılıyor. Eserlerden biri Afrodit heykelinin başı…

Kaynak: Guardian

CEVAP VER