Burma.. Arakan Müslümanları.. Nobel barış ödüllü lider.. ve soykırım.. hepsi bu haberde..

0
Myanmar Genelkurmay başkanı Min Aung Hlaing ve Aung San Suu Kyi..

Biz burada kendimizi fena halde içişlerimize kaptırmış giderken..

Dünyanın başka köşelerinde bizleri de bir biçimde ilgilendiren, ama ilgilenemediğimiz gelişmeler yaşanıyor.

Çoğu vaktiyle yolunu Hint Alt kıtasından Uzak Doğu’ya kadar düşürmüş olan Türk denizcilerinin de etkisiyle Müslüman olmuş insanların da yaşadığı yerlerden biridir Burma; şimdiki adıyla Myanmar…

Burma’da uzun yıllar askeri yönetim vardı ve askerler kendilerine Rohingya adını taktıkları yerel Müslümanlar’a karşı resmen soykırım uyguluyorlardı.

Bizde Arakan Müslümanları olarak biliniyor Rohingyalar…

O zaman demokrasi ve insan hakları mücadelesi verdiği için, askerler, Aung San Suu Kyi adlı kadın yöneticiyi ev hapsinde tutuyorlardı.

Sırf ev hapsinde demokrasi mücadelesi yürütüyor diye Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü Aung San Suu Kyi…

Zaman geçti, Suu Kyi şimdi ülkesinin yöneticisi, ancak askerler daha önceki yıllardan daha beter bir Müslüman kıyımını sürdürüyorlar. Onun sessiz ve galiba onaylayan bakışları altında.

Komşu Bangladeş’e kaçan kurtuluyor, ama orada da sefalet kendisini bekliyor.

Tam sekiz hafta boyunca ordu Rohingyalara karşı insan haklarıyla ilgili kitaplarda yer alan her türlü ihlali yaparak Müslüman kıyımını sürdürdü, Suu Kyi da sessizliğini..

Arakan’da yerel insanlara yiyecek yardımı yapılamıyor; gazetecilerin bölgeye girmesi de yasaklandı. Güvenlik güçlerinin rastladıklarını, genç-yaşlı demeden, öldürdüğü haberleri artık Batı basınında da yazılır oldu. Kadınların ırzlarına geçiliyor. Köyler yakılıyor.

TIME dergisi bunları kayda geçirdikten sonra, 30 bin kişinin evsiz kaldığını, 150 bin kişinin yiyecek ve ilaçtan mahrum olduğunu, 1500 çocuğun besinsizlik ve ilgisizlikten hayatını kaybettiğini de ekliyor.

Bir yararı olmayacak, ama sizler de bilin istedik.

Kaynak: TIME

CEVAP VER