Halepli küçük kız Bana’dan haber var.. CNN Bana ve annesiyle görüştü..

0

Halepli 7 yaşındaki kız çocuğu Bana Alabed’ten mesaj var. Bu defa uzun sayılacak bir mesaj..
Esad güçleri ile ona destek çıkan Rusya’nın propaganda makinasının “Öyle biri yok, Amerika’nın bir yerlerde tuttuğu bir çocuk o” gibi tezviratına muhatap Bana ile Alabed Ailesi, Halep’in doğusundaki bir apartmanda yaşarken binanın yağan bombalardan yerle bir olması üzerine..

Bilinmeyen bir yere taşınmıştı..

CNN International Bana ile annesi Fatıma’ya görüntülü olarak ulaştı ve kendileriyle yayınlanmak üzere görüştü.

Üzerine bombalar yağan bir kentte yaşamak zaten sorunlu, bir de isyancı güçlerin propagandasını yaptıkları ithamına maruz bir aile oldukları için Fatıma ile üç çocuğunun hayatı ayrıca tehlikede.

Bu yüzden saklandıkları yeri söylemiyorlar.

Anne bildiği İngilizcesiyle kızı adına açtığı hesaptan uzun bir süre her gün Twit gönderiyordu.

Kızı Bana da bazen Halep sokaklarında dolaşarak kırık bir İngilizce ile başlarına geleni paylaşıyordu.

Şimdi çok daha kötü şartlarda ve korku içerisinde yaşadıkları çok belli.

Bana, kendisiyle mülakat yapan CNN muhabiri “Arapça da konuşabilirsin” kolaylığı getirince, “Erkek kardeşimin bombalar yüzünden dili tutuldu” deyiverdi.

Konuşmayı bırakmış 4 yaşındaki Noor.

young girl tweets from aleppo syria orig_00000514

Bu, Bana Alabed
Halep artık Rusya ile Esad’ın Baas yönetiminin elinde. Artık virane bir kente dönüşmüş durumda zaten.
Ruslar ile Baasçılar kadın-çocuk dinlemeden insanların üzerine ölüm yağdırıyorlar.
Her gün ölüm tehdidi altında yaşıyor Halepliler..
Güvenli bir yere geçmek isteyenlere ayrılan koridor, muhalifleri sindirmek ve yakadıklarını cezalandırmak amaçlı kullanılıyor rejim güçleri tarafından…
27 Kasım gecesi Alabed Ailesi’nin oturduğu bina bombalar yüzünden yıkıldı.

This Sunday, Nov. 27, 2016 photo provided by the Rumaf, a Syrian Kurdish activist group, which has been authenticated based on its contents and other AP reporting, shows two men carry an elderly person out of rebel-held eastern neighborhoods of Aleppo into the Sheikh Maqsoud area that is controlled by Kurdish fighters, Syria. Syrian state media is reporting that government forces have captured the eastern Aleppo neighborhood of Sakhour, putting much of the northern part of Aleppo's besieged rebel-held areas under state control. (The Rumaf via AP)

Fatıma evlerinin özellikle hedef seçildiğine inanıyor.
Televizyonda görünmek ve konuşmak istemesinin sebebini, rejimin kendileriyle ilgili yaptığı “Bunlar gerçek değil, propaganda malzemesi” yaftalamasına cevap vermek olduğunu söylemiş Fatıma.
“Ben buradayım ve hepimiz gerçeğiz” diyor… “Hala çocuklarımın hayatta kalması mücadelesi veriyorum. Bizler buralıyız, Halepliyiz…”
Halep’ten verdiği haberler şu: “Yiyeceğimiz az, su da; temiz su ise hiç yok. Günde bir bardak su ya içiyoruz, ya içmiyoruz.”
Her gün bombalar yağarken yiyecek peşinde koşmak da cabası…
Mülakat sırasında, arkadan düşen bombaların çıkardığı ses duyuluyor…
Korkmuyorlar mı?
“Beni, eşimi yakalayabilir, bize çile çektirebilirler. Gözümüzün önünde çocukların öldürüldüğünü gördük. Kafamdan binlerce düşünce geçiyor; bu yüzden pek ortalıkta görünmemeye çalışıyorum.”
Neden ayrılmıyorlar?
“Artık tanınıyoruz; rejimin adamları yüzlerimizi biliyor. Diğer insanlarla birlikte kaçmaya çalışırsak çocuklarımı elimizden almalarından korkuyorum; çünkü bizim rejime karşı çalıştığımızı düşünüyorlar…”
Öyle değiller mi?
“Herhangi bir tarafa ait değiliz. Ben Suriye halkı adına, çocuklar adına, özellikle de buradaki çocuklar adına konuşuyorum. Çocuklar ne çileler çekiyor.. Halep’in doğusunda nasıl yaşıyorlar.. Kimseyle kavgamız yok.. Herhangi bir tarafa ait değilim; kuşatmayı kırmak, sona erdirmek istiyoruz; bombaların bitmesini istiyoruz. Bütün istediğimiz bu.”
Why is Aleppo so important in Syria?

Küçük kız çocuğu Bana en çok arkadaşlarını ve okulunu özlüyormuş…

Annesi aldıkları riske rağmen Halep halkının sıkıntılarını dünyaya biraz olsun duyurabildileri için kendisini başarılı sayıyor. Aldıkları mesajlar buna değdiğini gösteriyormuş…
“Kuşatılmış Halep dışında belki güzel bir hayatı olacak Bana’nın; okula gidebilecek; belki bahçede oynayabilecek, eskiden olduğu gibi birlikte lokantaya gidebileceğiz… Bebekken Bana, sokağa çıkar, oyun oynardı; belki yeniden…”
CNN International haberine link:
https://twitter.com/CNN/status/808195693785575424

CEVAP VER