Medya patronu.. baş düşmanı politikacı.. pazarlıklar.. şaşıracaksınız..

0
Israel Hayom'un sahibi Sheldon Adelson (soldaki) ile Yedioth Ahronoth yayıncısı Arnon "Noni" Mozes.

Medya ile siyaset.. politikacı ile medya patronları.. arasındaki ilişkiler hep sorunludur..

Kavgalar.. çekişmeler.. küsmeler..

Hayır, Türkiye’de olmuş, olmakta olan veya olması muhtemel bir olaydan söz etmiyoruz.

Olayın İsrail’de yaşandığını biz de bugün Ha’aretz gazetesinden öğrendik.

Başbakan Benjamin Netanyahu yakın zamana kadar gözünü oyma dercesinde hasmane çıkışlar yaptığı medya patronu Arnon Mozes’le, “Sen muhalefetten vazgeç, ben de seni medya piyasasında rakipsiz bırakarak yeniden en büyük medya patronu yapayım” pazarlığı yürütmekteymiş..

Bununla ilgili bir teyp kaydı varmış..

İsrail’in en etkili İbranice gazetesi 1939’dan beri çıkmakta olan Yedioth Ahronoth’tur. İtibarlıdır ve çok satar. Sol eğilimli gazetecileri bünyesinde barındırır. Bu sebeple de Başbakan Netanyahu ile iyi geçinmez gazete ve gazetenin sahibi Arnon Mozes…

Netanyahu sırf Mozes’i ve Yedioth Ahronoth’i dengelemek için, çareyi, servetini ABD’deki kumarhanelerinden yapmış, hem ABD hem İsrail vatandaşı, Sheldon Anderson’u yardımına çağırmakta bulmuştur.

Tıpkı 1980’lerin sonunda Erol Simavi ve Hürriyet’e karşı Asil Nadir’i devreye sokan Turgut Özal gibi..

Prime Minister Benjamin Netanyahu, right, with Miri and Sheldon Adelson at the inauguration of the Adelsons' School of Entrepreneurship, IDC Herzliya, October 26, 2016.
Başbakan Netanyahu, Sheldon Adelson ve eşi ile Adelson’ların bir eğitim tesisinin açılış töreninde..

2007’de, Anderson ülke çapında bedava dağıtılan Israel Hayom gazetesini devreye soktu ve iki yıl sonra gözdesi Netanyahu’yu yeniden başbakanlığa taşımayı başardı.

Bu arada, Yedioth Ahronoth’u da en çok satılan gazete tahtından indirdi bedava dağıttığı Israel Hayom ile…

Netanyahu’nun hükümette ortakları bile Hayom’un yanlı yayınlarından muzdarip. Savunma Bakanı Hayot’tan söz ederken ‘Pravda’ diyor sözgelimi; Naftali Bennet’in ağzında Hayom “Tak adam için çıkıyor…”

Muhalefet çareyi, Israel Hayom’un bedava dağıtılmasını imkânsız kılacak basınla ilgili yeni düzenlemelere gitmekte buldu, ama onu da başaramadılar.

Düzenleme arayışını, Yedioth Ahronoth ve internet sitesi Ynet’i yeniden medyaya hakim hale getirme amaçlı bir girişim olarak gören ve bu sebeple medya patronu Mozes’i suçlayan Netanyahu.. sırf kendisini destekleyen gazetenin bedava dağıtılmasını engellemeyi amaçlayan yasa tasarısını önlemek için 2015 Mart ayında ülkeyi erken seçime götürdü.

Şimdi İsrail basınında denge Netanyahu’dan yana…

Yedioth Ahronoth publisher Noni Mozes.
Yedioth Ahronoth yayıncısı Noni Mozes. 

Başbakan Netanyahu ile medya patronu Mozes arasındaki kavga son hızıyla devam etti.

Seçimden bir ay önce, Netanyahu doğrudan Mozes’i hedef alan bir suçlama yayınladı.

Okuyalım:

“Mozes başında bulunduğum Likud hükümetini devirmek, Israel Hayom gazetesini kapattırmak ve Yedioth Ahronoth’u yeniden medyaya hakim hale getirmek için elinden geleni yapıyor. Son haftalarda sadece sabah Yedioth Ahronoth ile gelmiyor bana saldırı, onunla başlıyor ve gün boyu Ynet’ten de her saat hatta her yarım saat devam ettiriliyor. Benimle, eşimle ilgili gülünç, hakaretamiz, kasıtlı haberlerle Likud yerine bir sol partiyi iktidara getirmeyi ve Mozes’i yeniden medya piyasasını kontrol eder kılmayı amaçlıyor…”

Ülkedeki son gelişmeler, Mozes ve medyasını suçlayarak da geride bırakılmamayacak kadar yıpratmışa benziyor Netanyahu’yu. Onun için çıkış yolu arıyor.
Bulduğu yol?
Mozes’le anlaşmak…
İsrail medyasına dün yansıyan telefon kaydına göre, Netanyahu hiç hoşlanmadığı Mozes’le,  Yedioth Ahronoth’ta kendisiyle ilgili yapılan olumsuz yayınlara son vermesi karşılığında.. Israel Hayom’un belki de bütünüyle kapatılmasını da içeren bir anlaşma arayışında…
Biz Ha’aretz gazetesinin yalancısıyız.

CEVAP VER