İsrail Lobisi İngiliz üniversitelerinde.. para dağıtıyor.. Müslüman öğrenci liderini devirmeye çalışıyor..

0
NUS'un Müslüman başkanı: Malia Bouattia..

Al Jazeera İsrail’in Londra Büyükelçiliği ile Parlamento’daki İsrail yanlısı Lobi’yi rahatsız etmesini biraz gürültülü biçimde kutluyor:

Büyükelçilik’teki casusu ülkesine geri göndertti.. Parlamento’daki Muhafazakâr Parti içerisinde bulunan ‘köstebek’ onun yüzünden istifa etti…

Ancak duracağa da benzemiyor Al Jazeera…

Son bomba, İsrail’in İngiltere’deki Lobisi’nin öğrenci dernekleri içerisinde gösterdiği faaliyet…

İngiliz akademisyenlerin başını çektiği, üniversitelerde yerleşik öğrenci derneklerinin de desteklediği ‘BDS’ (Boykot, Uzak Durma ve Yaptırımlar) hareketi giderek dünyada yayılıyor.

İsrailli bilim adamlarını üniversitelerine çağırmıyor bu harekete katılanlar, kendilerine gelen İsrail’e gitme davetlerine de olumsuz cevap veriyorlar…

Etkili bir hareket bu.

Başı çeken de NUS (National Union of Students) öğrenci örgütü.

Bir zamanlar Jack Straw’un da (Tony Blair’in Türkiye yanlısı dışişleri bakanı) başkanlık yaptığı bir öğrenci örgütü bu.

NUS 2015 yılında İsrail’i boykotu oyladı, geçen yıl da bir Müslüman öğrenciyi, Malia Bouattia’yı, başkan seçti… Malia Bouattia hem siyahi.. hem kadın.. hem de Müslüman..

Bouattia ile Filistin-yanlısı olmadı NUS, daha önce de öyleydi; ancak NDS’e karşı dünya çapında savaş açan İsrail Bouattia üzerinde yoğunlaştı.

İngiliz gazetelerinde çıkan haberler de buna işaret ediyordu, ama Al Jazeera’nin bulguları dehşet verici…

Al Jazeera’nin ilk bulgusu şu: İngiliz üniversitelerinde var olan 64 şubeli Union of Jewish Students (Yahudi Öğrenciler Birliği, UJS) İsrail Büyükelçiliği’nden para yardımı aldığı gibi, NUS başkanlık seçimini etkileme ve Malia Bouattia seçildikten sonra da onu devirme için çaba gösterdi, gösteriyor…

Kimliğini gizleyerek o çevrelere sokulmuş Al Jazeera muhabirine, parlamentoda çalışan İsrail-yanlısı Michael Rubin (ABD’deki aynı isimle benzerliği var, farklı kişi, OCAK) “”Büyükelçi ile ve Sefaretle çokça çalışıyorum” dedikten sonra şunları söylemiş:

“Bouattia kazanamasın diye karşısındaki kişi için çalışıyorduk; o ‘kötü’ ve ‘iğrenç’ biri…”

NUS başkan yardımcısı da gizli temasların içindeymiş..

O da Al Jazeera muhabirine içini dökmüş, Malia’yı yerinden etme konusunda…

NUS başkanlık seçiminde Malia Bouattia’nın rakibi Adam Schapira “İsrail Büyükelçiliği UJS’ye para veriyor” demiş muhabire… AIPAC’ın (ABD’deki güçlü İsrail Lobi örgütü) de Pinsker Centre aracılığıyla üniversite kampuslarında para dağıttığını da söyleyen o.

Hepsi görüntülü, hepsi kayıtlı…

Al Jazeera’nın ‘The Lobby’ adlı haber-dizisinin ilk bölümü bu gece yarısından sonra İngilizce kanalında…

Kaynak: Aljazeera

 

 

CEVAP VER