Menbiç Türkiye – Amerika ilişkilerinde belirleyici rol oynayabilir… Devam mı, tamam mı?

0
Cerablus'ta Türk tankları...

Türkiye’nin çok-yönlü sorunlarla baş etmek zorunda kaldığı Donald Trump dünyasında, Trump’ın yapacağı seçenekler herkes için ilgi odağı.

Orta Doğu konusunu yakından izleyen bir dergi, önemli bir tahlil yayımladı.

İşte o tahlil:

Türkiye’nin Suriye ile ilgili 3 temel stratejisi var:

  1. Suriye’nin kuzeyinden DAEŞ (IŞİD) örgütünün temizlenmesi: Terör örgütü, Türkiye içerisinde gerçekleştirdiği kanlı eylemler ile Türkiye için bir tehdit oluşturmaya devam ediyor. Bu sebeple, Türkiye için öncelikli tehdit konumunda..
  2. Suriye – Türkiye sınırında güvenli bölge oluşturulması: Mülteci krizinin aşılabilmesi, yeni gelebilecek mülteci dalgalarını önlemek, onlara yaşayabilecekleri bir alan sağlamak amacıyla güvenli bir bölge oluşturulması arzulanıyor. Arzulanan arındırılmış bölgenin büyüklüğü 5000 kilometre kare.
  3. Türkiye sınırında Kürt kantonlarının oluşumunu engellemek: Türkiye, PYD ve YPG gibi örgütleri PKK’nın uzantısı ve terör örgütü olarak görüyor. Bunun için, PYD ve YPG’nin kantonlara sahip olmasını engellemek istiyor.

Fırat Kalkanı Operasyonu kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteğiyle Özgür Suriye Ordusu El-Bab’ı ele geçirmişti. IŞİD El-Bab bölgesinden temizlendi. Türkiye 3 temel stratejisinden ilkini hemen hemen gerçekleştirdi diyebiliriz.

Ancak diğer 2 stratejinin de gerçekleşmesi için TSK’nın Menbiç’e devam etmesi gerekiyor. Menbiç’te şu an YPG bulunuyor ve ABD tarafından destekleniyor. Kürt kantonların kurulmasının engellenmesi için Menbiç kritik. Ayrıca 5000 kilometre karelik alanın sağlanması için Menbiç ve Rakka’nın ele geçirilmesi gerekiyor.

Menbiç Sorusu

Obama yönetimi Kürt gruplarla yakın ilişki kurmuştu. Trump yönetiminin tavrının ne olacağı ise hala bir muamma. Bunun ilk test edileceği yer, Menbiç olacak.. Acaba Trump, Kürt gruplara desteği sürdürecek mi, yoksa Türkiye ile ilişkilerinden dolayı vaz mı geçecek?

Donald Trump, Obama yönetiminin Suriye için harcadığı paraları abartılı bulduğunu açıklamıştı. Orada desteklenen grupların kim olduğunu bilmiyoruz demişti. Obama yönetiminden farklı olarak, Esad’la mücadele yerine bütün mücadeleyi sadece DAEŞ üzerine yoğunlaştıracağını belirtmişti. Peki bu nasıl olacak?

Trump’ın DAEŞ ile mücadele için ortaklık yapacağı 4 farklı alternatif bulunuyor. Türkiye, YPG/PYD, Rusya ya da Esad…

Esad mı? PYD mi?

Esad rejimi, El Bab’a doğru yaklaşıp, Menbiç’e girmeyi planlıyor. Türkiye de tepede bahsettiğimiz 3 temel stratejinin gerçekleşmesi için Menbiç konusunda ısrarcı.

Eğer PYD, bölgeyi Esad’a bırakırsa, Türkiye için zor bir durum oluşabilir. Menbiç’te Suriye ordusuyla çarpışmak, Türkiye’yi hem İran hem de Rusya ile karşı karşıya getirebilir.

Trump’ın alternatifleri:

  1. Trump bölgede PYD ile çalışmaya devam edebilir. PYD, Rakka bölgesindeki IŞİD mevzilerine saldırarak, Menbiç bölgesindeki varlığını genişletmeye çalışıyor. IŞİD karşısındaki gücünü göstererek, ABD’nin desteğe devam etmesini sağlamaya çalışıyor.
  2. Obama’nın aksine, bölgede Esad ile işbirliği yapabilir. Esad Trump’a işbirliği çağrısı yapmıştı. Trump’ın Suriye’ye bakış perspektifi yalnızca DAEŞ olduğu için, bu çağrıya olumlu bir yanıt verme olasılığı yüksek görülüyor.
  3. Trump hepsinden vazgeçip, Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu’na destek verebilir. Böylece hem Esad’dan hem de DAEŞ’ten kurtulabilir. Ancak, Trump’ın buna yanaşması için, ÖSO seçeneğinin maliyeti en düşük seçenek olması gerekiyor. Çünkü belirttiğimiz gibi, Trump DAEŞ’ten en az maliyetle kurtulacağı seçeneğe yönelmeyi düşünüyor. Bu durumda, savaşın maliyeti ve zorlukları Türkiye’nin sırtına binecektir.

Önümüzdeki günlerde, Trump’ın hangi seçeneğe yöneleceği, Türkiye – Amerika ilişkilerinin geleceğini de belirleyecek.

Kaynak: MEEye

CEVAP VER