Muhabirimiz Sfishta bildiriyor: Makedonya’da demokrat muhalefet hükümeti kuruyor.. demokrasi kazandı..

1

Aralık 2016’dan bu yana demokratik muhalefeti ve demokrasi kurumlarını bastırmaya çalışan, cumhurbaşkanı İvanov ve aynı ekolden eski başbakan Gruevski, kararlı bir muhalefet karşısında geri adım atmak zorunda kaldı.

İvanov demokratik muhalefetin Makedon partisi LSDM’nin başkanı Zaev’e hükümeti kurma görevini verdi.

İvanov kurulacak hükümetin üniter devlet yapısını bozmayacağı konusunda Zaev’le aynı fikirde olduğunu belirtti.

Aslında böyle bir durum yok ama ne ise, velev ki öyle olsun. Top şimdi muhalefetin elinde.

Dikkatli, demokrat, Makedonya’nın güzel geleceğini dikkate alan, Balkanları yeniden savaş alanına çevirmeyi milli menfaat zanneden anti-demokratik devlet ve anlayışlara kulak asmayan, Makedon ve Arnavutların birlikte güçlü Makedonya için çalıştığı bir politik ortamı oluşturmaya gayret eden, Makedonya’nın Türkiye ve AB ile işbirliğini önemseyen bir çizgide güzel işler yapılma zamanı.

Makedonya’nın ekonomisi, işsizlik, yolsuzlukla mücadele, halkı birbirine düşürmek için yapılan kriminal işleri bıçak gibi kesen, güçlü Makedonya’yı toplumların güçlü beraberliğinde bulan bir dönem, Zaev ve ortaklarının amacı olmalı. Boş sözler ve içi boş nasyonalizm aldatmacaları Makedonya’nın güzel geleceğinin önünü kesmemeli.

Ayrıca Zaev ve Arnavutlar unutmamalı ki, ortam tam bir mayın tarlası. Yol kesiciler türlü tuzaklar hazırlayacaklar, dikkatli olmalılar. Diğer Arnavut parti BESA’nın da hükümete olmasa bile bu politik iklime destek sağlaması, ihtiyaç halinde “hazır olması” önemli. BESA için ucuz hesaplar değil, demokratik ortam önemli olmalı.

AB tebrik etti.

Zaev 10 günde hükümeti açıklayabileceğini belirtti.

Demokrasi mücadele istiyor.

Hadi hayırlısı.

1 YORUM

  1. Evet “Hayirlisi” ve dediginiz gibi “ortalik mayin tarlasi”. Bir firsat ama cok dikkatli olunmali. Amac herkes icin iyi bir Makedonya olmali. Ozellikle Arnavutlarin, hem partilerin hem halkin, cok sakin davranmasi gerek. Simdi top onlarin sahasinda.

    Makedonya Balkanlarin barometresidir.

CEVAP VER